avokado yağı Google

Avokado Yağı

Avokado Yağı Nasıl Elde Edilir Faydaları ve Zararları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Tropikal meyvelerden biri olan avokado artık ülkemizde de kolayca bulunabilen faydalı bir meyvedir. Avokado meyvesi kadar yağıda oldukça yararlıdır. Avokado yağı zeytinyağına çok benzemekle beraber daha sağlıklılıdır ve bu yüzden mutfağınızda zeytinyağının yerini bile tutabilir.

Avokado Yağı Nasıl Elde Edilir:

Avokadodan soğuk pres yöntemiyle oldukça yüksek kalitede yağ elde edilir ve bu bitkinin barındırdığı E vitaminini korumakla beraber düşük asit seviyesi ve oksidasyon oluşur.

Avokado yağının vitaminleri:

Avokado yağında A, B1, B2, pantothenik asit (B5), D ve E vitaminleri bulunmaktadır. Ayrıca lesitin ve yağ asitlerince zengindir.

Avokado Yağının Faydaları:

* Cildi nemlendirici özelliği vardır.
* Cilt yumuşatıcıdır.
* Kas gevşeticidir.
* Selülit için yararlıdır.
* Böbrek taşı söktürücü olarak faydalıdır.

Avokado Yağının Zararları:

Avokado yağının bilinen bir yan etkisi yada zararı yoktur. Ancak uygun ölçülerde ve dozunda kullanılması tavsiye edilir.

Avokadonun Cilde ve Saçlara Faydaları:

Avakado, cildi nemlendirici ve yumuşatıcı etkiye sahiptir. Özellikle, duyarlı, kuru, yıpranmış, yaşlanmış deriyi iyileştirir ve güçlendirici etkisi vardır. Bol miktarda içerdiği A vitamini, hücrelerin yenilenmesini destekler. Üst deride kepeklenmeyi, nasırlaşmayı önlemeye faydalıdır. Saç bakımında da oldukça etkilidir. Cilde ve saçlara bu kadar yararlı olmasının sebebi içerdiği doğal E vitaminidir. Avokado içeren krem ve cilt maskeleri bu nedenle çok faydalı olacaktır.

Avokado Yağı Nasıl Kullanılır:

Avokado yağı dahilen kullanılacaksa; 1 fincan suya 4 damla damlatılarak günde 2 defa içilir. Eğer haricen kullnılacaksa; cilde masaj yaparak kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir