dut çekirdeği yağı ne işe yarar Google

Dut Çekirdeği Yağı

Dut Çekirdeği Yağı Nedir Dut Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir Dut Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır

Türk Bilim insanları dut çekirdeğinin çok faydalı bir besin olduğunu buldu.Darende Meslek Yüksekokulu Gıda Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sibel Uluata, yapılan araştırmalar sonucunda dut çekirdeğinden elde edilen yağın, omega 6 asidi ve hücre yıkımını azaltarak yaşlılık etkilerini geciktiren antioksidan özellikli E vitaminleri açısından zengin olduğu belirlendi.

Dut çekirdeğinin yağının yaklaşık yüzde 80 oranında omega 6 yağ asidi barındırdığını belirten uzmanlar, dut çekirdeğinin bu özelliği ile yaşlılık etkilerini azalttığını ve adeta gençlik iksiri olduğunu vurguluyor.

Türkiye’de özellikle de Malatya’da bolca dut bulunuyor. Ama sadece meyvesinden yararlanılıyor. Pekmezi, pestili yapılıyor, kurutularak kullanılıyor ama bu işlemler esnasında çekirdeği atılıyor. Bunların değerlendirilmesi lazım. Yapılacak tek şey mekanik bir presle dutun çekirdeğinin yağını çıkarmak. Fabrikasyon işlem görmese de olur, bu yağ direk olarak kullanılabilir.

Uzmanlar dut çekirdeğinin şimdiye değerlendirilmediğini oysa çok sağlıklı bir besin olduğunu söylüyor. Üstelik dut çekirdeği yağının hiçbir zaraı yok. Kalp hastalığı ya da yüksek kolesterolü bulanan kişiler de tüketebilir. Dut çekirdeği yağı ile sağlılı ve genç kalmak mümkündür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir