deri iltihabını geçirmek için bitkisel çözüm Google

Deri iltihabı

DERİ İLTİHABINI GEÇİRMEK İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜM

Deri iltihabı, cildin herhangi bir bölgesinde oluşan iltihaplanmaya denmektedir. Tıp dilinde dermatit diye bilinen cilt iltihabı anlamında kullanılan genel bir terimdir. Cilt bozukluklarının birçok nedeni olabileceği gibi genellikle şişme, su toplama, kızarıklık, yara ve kaşıntı şeklinde kendini göstermektedir.

Deri, insan vücudun da mikroplar ile karşı karşıya kalan ilk bölgemizdir. Bu neden ile her zaman saldırılara açıktır. Mikroplar veya bakteriler derinin koruyucu kalkanını aştıklarında iltihaplanmaya sebep olurlar. Deri iltihabı bulaşıcı bir durum olmamasına rağmen kişi açısından görsel olarak rahatsızlık oluşturabilmektedir. Bu tür iltihaplanmalar da kullanılabilecek losyon,krem ve antibiyotikler bulunmaktadır; ancak bu tür ürünleri kullanırken – özellikle hassas cilde sahip kişiler için – bazen kullanılan kremler de neden olabileceği düşünülürse kullanılacak ürünün içerisinde alerjiye neden olabilecek madde olup olmadığının incelenmesi gerekmektedir.

Bitkisel bakımlar da ise kullanılabilecek nişasta su’ dur. Başka bir çözüm yolu da lahana ve su olarak bilinmektedir. Lahananın kaynar su da haşlanması ve ardından lahananın iltihaplı bölgeye konularak iltihaplanma geçirilmektedir. Ayrıca çuha çiçeği kökünün yine su da kaynatılıp süzülmesinden sonra temiz bir bez veya tülbent ile iltihabın olduğu bölgeye uygulanmaktadır.

Deri iltihabının nedenleri şu şekilde sayılabilir: Deterjan, kozmetik ürünler, çiçek poleni, başka alerjik durumlar, kuru cilt, sinir ve stres, depresyon neden olduğu gibi ayrıca norolojik açıdan parkinson hastalığı da etkili olmaktadır.

One Comment

  1. derman dedi ki:

    kafamda yaklaşık 3-4 aydır yara var. deri için kullanılan antibiyotiklerin alerji için araştırılmasını önermissiniz bu alerji testi için nereye başvurmalıyım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir