mide ağrısına iyi gelen bitki çayları Google

MİDE AĞRISINA BİTKİSEL ÇÖZÜM KÜRLERİ

Midemiz sindirim sistemimizin en önemli organıdır. Mide sağlığı tüm sindirim sistemi sağlığını dolayısıyla tüm vücüt sağlığını korumak için önemlidir. Mide ağrısı dayanılmaz şiddetli bir ağrıdır. Mide ağrısına iyi gelen bitkiler bizim için adeta can simidi olacak. Mide ağrımızı geçirecektir. Çeşitli mide rahatsızlıklarında kullanılan bitkisel reçeteleri sizlerle paylaşalım.

* Boyacı sumağı yaprakları, mide ağrısında, kaynatılarak elde edilen çay bir ay boyunca günde üç defa birer bardak içilir.

* Yılan yastığı bitkisinin yumruları dışı soyularak rendelenir ve kurutulur. Un ile karıştırılıp hap yapılır. Mide ağrısında aç karnına birer adet içilir.
Mide ülserinde acı pelin bitkisinin topraküstü kısımları şekerle kaynatılır. Reçel gibi bir kıvam elde edilerek süzülür. Sabahları birer çay kaşığı yenir.

* Mide asitlerini gidermek için peygamber süpürgesi bitkisinin yaprakları doğrudan yenir.

* Ağrıyan midelerde iğde meyveleri alınarak çay yapılır.

* Kantaron çiçekleri kaynatılarak günde 2 kere birer fincan içildiğinde mide ağrısını dindirir.

* Cevizin olgunlaşmamış meyveleri dış kabuğundan ayrılarak zeytinyağında bekletilir ve mide ağrısında yenir.

* Mide bulantısı ve kusmada nane ve limon kabuğu kaynatılarak içilir, hazımsızlık ve mideyi güçlendirmek için nane ve papatya kaynatılarak içilir.

* Mide zafiyeti ve hazımsızlıkta tavşanotu yaprakları dövülerek yutulur ya da çayı demlenerek içilir.

* Mide ağrısında sinirotu çayı içilir.

* Karaçalı bitkisi mide ağrısında çay gibi demlenerek içilir.

* Mide ağrısında kuşburnu çayı içilir.

* Ebegümeci mide bulantısı ve ağrısında akşamdan kaynatılır. Sabah süzülür ve 1 fincan içilir. İçildikten sonra bir saat bir şey yenmez.

* Kekik bir kaba konulur. İçi su dolu başka bir kaba yerleştirilerek üzerine ters olacak şekilde bir kapak kapatılır. Kapaktan damlayan su diğer kapta birikir. Toplanan su uzun süre saklanabilir. Mide şikayetlerinde birer fincan içilir.
kaynak:sifa-bitki.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir