guatr hastası nasıl zayıflar Google

Troid

Troid Hastaları Nasıl Zayıflayabilir Guatr Hastalarında Zayıflama

Troid hastalarında, guatr olan kişilerde metabilizma çok yavaş çalışır ve kilo vermek imkansızlaşır. Troid hastaları doktor kontrolünde zayıflayabilir. Glisemik diyet önerilir.

Troid bezi tarafından salgılanan hormonlar metabolizmanızı ayarlayan ve hızlandıran hormonlardır. Troid bezinin az hormon salgılaması durumuna hipotroidi deniyor. Troid eksikliğinde metabolizmanızın çalışma hızı da yavaşlar.

Böylelikle vücudunuzda ki yağ ve enerji yakımın da aksamalar olur. Bu olaylar sonucu tüm kontrollü çabalarınıza rağmen kilo problemleri ortaya çıkmaya başlar. Troid hastalığı olduğu tespit edilen ve kilo fazlalığı olan kişilerin öncelikle endokrin uzmanına başvurmaları gerekir.

Troid bezi az çalışan kişilerin uygulaması gereken diyetler elbette ki diğer insanlara göre daha farklıdır. Uzmanlar tarafından bu rahatsızlığa sahip kişilere glisemik indeks diyeti öneriliyor. Kısaca gi diyeti olarak anılan bu program üç önemli aşamaya sahip. İlk dikkat edilmesi gereken nokta düşük gi li karbonhidratları tercih etmek. Beyaz un, beyaz patates ve beyaz ekmek yüksek gi li olarak sayabileceklerimiz arasında.

Tam buğday ve kepek ise az gi lilerden bazıları. İkinci önemli adımınız ise besinlerin yaklaşık gi miktarlarını öğrenmek olmalı. Son olarak bütün aşamaları da kapsayan önemli nokta ise öğünlerinizin hepsinde aldığınız kalori miktarını olabildiğince düşük tutmaktır.

Rafine olan besinler olmayanlardan daha fazla glisemik indeksi arttırır. İşlenmiş yani fabrika görmüş gıdalar rafine olanlardır. Beyaz pirinç, kurabiye, meyve suları ve şekerler rafinelere örnek verilebilir. Lif ve posa içeren sebze, meyve, badem, ceviz ve bezelye glisemik indeksi düşürücü etkiye sahiptir. Yani rafine olmayanlardır. İhtiyacınız olan kilo kaybını bir türlü sağlayamıyorsanız Troid bezinizin kontrollerini yaptırarak sebebini araştırmaya başlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir