erkan topuz karaciğer kanseri Google

ERKAN TOPUZ KARACİĞER METASTAZINDA TEDAVİ ÖNERİLERİ

Prof.Dr. Erkan TOPUZ, Rektum bağırsağın en alt bölümüdür. Kolon (bağırsak) tümörlerinde kemoterapi bittikten sonra kolonoskopi yapılarak bağırsaklar kontrol edilir. Polip oluşmuşsa risk fazladır, bunların temizletilmesi gerekir. Ayrıca poliplerin oluşumuna mani olacak bir diyet programına uymalısınız.

* Diyetinizin meyve ve sebzelerden zengin, kırmızı etten fakir olması gerekiyor.
* En çok karahindiba, kuzukulağı, tere, biberiye, semizotu, lahana, kereviz, yer elması, domates ve brokoli gibi sebzeleri tercih edin.
* Her gün 1-2 kupa yeşil çay için.
* Zerdeçal, zencefil, çörekotu, dereotu tohumu gibi baharatları kullanmayı ihmal etmeyin.
* Soya yağı ve zeytinyağı tercih edin.
* Katı yağlardan kaçının.
* Katkı maddesi içeren gıdalardan kesinlikle uzak durun.
* Kabız kalmayın. Kuru kara erik, keten tohumu, bol bol meyve-sebze ve egzersiz kabız kalmayı engeller.

Karaciğerinizdeki metastaza gelince, Eğer tümör çıkarılabilecek büyüklükte ve tek loptaysa ameliyat olabilirsiniz. Aksi taktirde önce kemoterapiyle tümör küçültülür daha soma cerrahiye verilir. Daha sonra tümör cerrahiyle tam çıkarılsa da çıkanlmasa da arkasından yeni bir kemoterapi yapılır. Kemoterapi sırasında milk thistle (deve dikeni sütü kapsülü), dandelion (karahindiba hapı), burdock (dulavratotu tableti) kullanabilirsiniz. Fakat greyfurt suyu ve sarı kantarondan uzak durun. Ayrıca kanamaya eğiliminiz varsa zencefil, papatya ve aspirinden kaçının. Kemoterapi bittikten sonra doktorunuzun tavsiyesiyle bitkisel ilaçları rahatça kullanabilirsiniz. Örneğin bromelain (ananas hapı), folik asit, günde 1 tane bebe aspirini, omega 3, kabızlık varsa flax seed (keten tohumu yağı kapsülü) gibi. Bu arada her gün yarım kilo yoğurt yemeyi ihmal etmeyin.

Karaciğer metastazı ne demektir:
Vücudun herhangi bir yerindeki kanserin çıktığı yerden (organdan) başka bir yere yayılmasına o kanserin metastaz yapması diyoruz. Bu metastazların karaciğerde gözükmesi ise karaciğer metastazı diye anılır.

Karaciğerde metastaz:
Evet. Karaciğer kanı filtre eden büyük bir organdır. Bu nedenle, kan dolaşımına karışan kanser hücreleri bu organda takılır kalır ve büyümeye devam eder. özellikle sindirim sisteminden (bağırsaklar) gelen kanın ilk önce karaciğerden geçmesi nedeniyle buralara ait kanserlerin karaciğer metastazları sık görülür. Kalın bağırsak, mide, pankreas, safra yolları, ince bağırsak gibi organlara ait kanserlerde karaciğere metastaz sıktır. Ayrıca, meme kanseri, akciğer kanseri ve lenfomalara ait metastazlar da sık görülür.

Karaciğer metastazlarının tanısı nasıl konur:
Karaciğerde yaygın metastaz var ise tanı nisbeten kolaydır. Karaciğer büyür ve muayenede ağrılıdır. Karaciğere ait bazı laboratuar testleri (alkalen fosfataz ve transaminazlar) yükselir. Esas tanı görüntüleme yöntemleri ile karaciğerde metastazlara ait kitlelerin görülmesi ile konur. Kanserin ilk çıktığı odak biliniyorsa metastaz tanısı koymak kolaydır. Ancak, bilinmiyorsa karaciğerde görülen bu kitleleri primer karaciğer kanserinden ayırmak zordur bunun için karaciğerdeki kitlelerden biyopsi almak gerekebilir.

Karaciğer metastazlarının tedavisi:
Karaciğer metastazlarının tedavisi, yayılımın nereden olduğuna (hangi organın kanserine ait), olayın yaygınlığına ( karaciğerde kaç metastaz var), metastazların karaciğerdeki yerine, karaciğer dışında başka bir yerde de yayılım (metastaz olup olmadığına) bağlıdır. özellikle lenfomalar bazı kemoterapi kombinasyonları ile tedavi edilebilirler. Meme ve akciğer kanserleri kemoterapiden kısmen fayda görürler. Karaciğer metastazlarının tedavisi açısından kalın barsak (kolorektal) kanseri metastazlarını ayrı tutmak gerekir. Kolorektal kanserler sıklıkla karaciğere metastaz yaparlar ve bunlarda karaciğerdeki metastazların da cerrahi olarak çıkarılması tedavi açısından çok önemlidir.

Prof.Dr. Erkan TOPUZ
Sorularınız İçin: etopuz@istanbul.edu.tr
kaynak: xprodoksit.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir