erkan topuz meme kanseri tedavisi Google

ERKAN TOPUZ MEME KANSERİNE BİTKİSEL ÇÖZÜM HAVUÇ KÜRÜ

Menopoza giren ve Östrojen reseptörleri kuvvetli pozitif olan hastalara aromataz inhibitörü grubundan ilaçlar tatbik edilir. Bu ilaçlar kemoterapi sonrasında başlanır ve 5 yıl kullanılır. Hastada 5 yıl sonunda nüks olmazsa kesilir. İlaçların en önemli özelliği kemik erimesine yol açması. Bu nedenle yılda bir kez kemik dansimetresi yapılmalı. Kemik erimesi ya da kireçlenme başlamışsa uygun tedavi başlanmalı. Hastalar kemiklerini korumak için omega 3, kalsiyum ve D vitaminini birlikte kullanmalı. Diğer memeyi korumak için beta karoten en önemli gıdadır. 2009’da sonuçlanan bir çalışmada beta karoten içeren yiyecekleri muntazam tüketenlerde karşı memede kanser riskinin azaldığı görülmüş.

Beta karoten almak için çok kilolu değilseniz günde 1 bardak havuç suyu, kiloluysanız 1 tabak havuç salatası yiyin. Koyu yeşil yapraklı, koyu kırmızı sebze meyvelerde de bol miktarda beta karoten bulunur.

Meme Kanseri Hastalarına Öneriler:

* Koruyucu olarak maitake mantarı hapı, zerdeçal hapı (turmeric) ve C vitamini alın.
* Mandalina, portakal, turunç, limon gibi turunçgilleri kabuklarıyla birlikte yiyin.
* Karnabahar, lahana, brokoli en önemli yemekleriniz olmalı. Bunlardan birini mevsimine göre se haftada en az 2 kez tüketin.
* Haftada 2 kez mercimek, nohut, k fasulye gibi kurubaklagilleri tüketin
* Normal kilonuzu ömür boyu muhafaza edin. Hem kemik erimesinden korunmak hem de kilo almamak için her gün yarım saat yürüyün. Kemiklerinizi korumak iç yazın sabah saat 11.00′a kadar ve 16.00′dan sonra güneşlenin ve yüzün.
* Kabız kalmayın. Kabızlık, toksik maddelerin yeniden vücuda dönmesine neden olur. Kabızlığa mani olmak için sabah aç karna hurma, kuru kayısı yiyin.
* Semizotunu sofranızdan eksik etmeyin. Semizotu Omega 3′ten zengin gıdalardan biridir.
* Her gün yarım kilo evde yapılmış yoğurt yiyin. Günde 2-3 tane yumurta beyazı tüketin. Bunlar kemiklerinizi koruyacaktır.
* Biberiye, kuzukulağı yiyin.
* Reseptörleriniz pozitif olduğu için mutlaka günde 2 kupa yeşil çay için. Ayrıca böğürtlen yaprağı ve tarçın karışımı çayını tüketmeyi ihmal etmeyin.

Prof.Dr. Erkan TOPUZ
Sorularınız İçin: etopuz@istanbul.edu.tr
kaynak:xprodoksit.com

One Comment

  1. aslı dedi ki:

    Annem 47 yaşında 6 yıl önce meme kanseri teşhisi konuldu kemoterapi ameliyat radyoterapi herceptin aldı 4 yıl bütün tedavileri bitirdik ancak 3 ay önce kemikiliğine metastaz yaptığı söylendi şimdi herceptin tedavisi başladı ancak bu sürede ne şekilde beslenmeli ek olarak alabileceği bir şey önerir misiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir