erkan topuz mide kanseri Google

ERKAN TOPUZ MİDE KANSERİ NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Prof Dr. Erkan Topuz mide kanserinin tamamen beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak gelişen bir kanser türü olduğunu vurguluyor. Mide kanserinden korunmak için beslenmemize, yediklerimize çok dikkat etmeliyiz diyor. Mide kanseri tütsülenmiş et ve tuzlu gıdaların yoğun tüketilmesi nedeniyle dünyada en çok Japonya’da görülür. Ancak Japonya da endoskopinin erken dönemde yapılması sayesinde hastalık çok erken dönemde yakalanıyor. Bu nedenle hastalığın artık görülme sıklığı azaldı. Ancak mide kanseri özellikle yurdumuzda giderek artan bir sağlık sorunu. Özellikle beslenme alışkanlıkları nedeniyle Van, Elazığ ve Bingöl civarında daha çok görülüyor.

Mide kanserinin Nedenleri:
* Aşırı miktarda kırmızı et tüketimi,
* salamura gıdalar,
* koyu çay,
* sigara,
* midede helikobakter pilori mikrobu,
* alkol.

Mide Kanserinde tanı ve teşhis:
Mide kanserinin erken tanısı endoskopiyle konur. Endoskopi yönteminde hastaya ince bir boru yutturulur. Bu boru mideye ve onikiparmak bağırsağma gönderilir. Boru geçtiği bölgeleri bir televizyon ekranına yansıtır. Hekim de görüntülere bakarak teşhis koyar.

Mide Kanseri Tedavisi:

Erken tanı konduğunda yani tümör bir yere yayılmamışsa, tıkanma yoksa hemen ameliyat yapılır. Demek ki, hastanız ileri evrede ve ameliyat dönemini atlamış. Bu durumda derhal kemoterapiye başlanmalı. Bazen kemoterapiyle birlikte eş zamanlı radyoterapi de yapılabilir. Ancak bu tedavi, hastanın çok iyi bakımını gerektirir. Çünkü hastada aşırı kilo kaybına yol açar. Hastanız 2-3 kemoterapiden sonra değerlendirmeye alınır. Tümör küçülürse radyoterapi ya da ameliyat devreye girer. Ama herhangi bir tıkanma olursa ani cerrahiye de ihtiyaç olabilir.

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Müdürü
Prof.Dr. Erkan TOPUZ
Sorularınız İçin: etopuz@istanbul.edu.tr
kaynak:xprodoksit.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir