erkan topuz pankreas kanseri Google

ERKAN TOPUZ PANKREAS KANSERİ NEDİR BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ
İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Erkan Topuz, 20 yıldır diyabet tedavisinde kullanılan bir ilacın son bir aydır pankreas kanseri tedavisinde kullanılmaya başlandığını söyledi. Erken teşhisin çok önemli olduğunu vurgulayan Prof.Dr. Erkan TOPUZ, şunları söyledi: “Diyabet tedavisinde kullanılan bir ilacın pankreastaki tümörün büyümesini önlediği, kansere karşı da koruyucu etkisi olduğu, yapılan araştırmalarla belirlendi. İlaçtan çok, erken teşhisi halinde cerrahi müdahalenin etkin olduğu bu hastalıktan korunma ve hastalığın önlenmesi yolunda yapılan çalışmalar halen sürüyor. Her hastanın tedaviye verdiği cevap farklı. Bazı hastalar hiç umulmadık biçimde tedaviye yüzde 70 ve üzeri cevap verebiliyor. Erken cerrahi durumunda kurtulma şansı yüzde 10′ lara vardı. Cerrahi müdahale sonrası kemoterapi ve radyoterapi yapılmalı. İkisi beraber yapıldığında hastalarda ortalama sağ kalma 20 ay. Kemoterapi görmeyenlerde ise 11 ay olarak kabul edilmiş.”

Pankreas Kanseri Belirtileri:

Erken teşhisin önemine değinen Topuz, “Hafif karın ağrısı, iştahsızlık, kilo kaybı, halsizlik, bulantı, hazımsızlık, sık ishal, bazen çok nadir olarak ses kısılması, hıçkırık gibi şikâyetleriniz var ve doktorunuzun verdiği ilaç bir ay içinde fayda vermiyorsa vakit kaybetmeden ileri tetkikleri için doktorunuza başvurun. Tanı konulması için ültrasonografi (US) veya BT eşliğinde ince iğne aspirasyon denilen biyopsi yapılmalıdır. Kan tetkiki de bu hastalığın belirlenmesinde çok önemli” diye konuştu. ‘Bitki tedavisi yok sadece PANKREAS kanserinde hiçbir bitkinin tedavi edici yönünün olmadığına dikkat çeken Prof.Dr. TOPUZ, bitkisel ilaç vaat ederek umut tacirliği yapanlara dikkat edilmesi gerektiğini hatırlattı. Prof.Dr. TOPUZ, gıdaların dengeli verilmesi halinde hastanın durumunu güçlendirmenin mümkün olduğunu belirtti.

Erkan Topuz Pankreas Kanseri Tedavisi:

Pankreas kanserinde hiçbir bitkinin tedavi edici yönünün olmadığını dikkat çeken Prof.Dr. TOPUZ, bitkisel ilaç vaat ederek umut tacirliği yapanlara dikkat edilmesi gerektiğini hatırlattı. Prof. Topuz, gıdaların dengeli verilmesi halinde hastanın durumunu güçlendirmenin mümkün olduğunu belirtti.

Pankreas kanseri hastaları nasıl beslenmeli:

– Yoğurt, dana veya kuzu eti haftada bir veya iki kez verilebilir
– Yağsız peynir ve günde 1 rafadan köy yumurtası verilmeli
– Brokoli , karnabahar, lahana verilmeli
– Kereviz, yer elması, çörek otu, özellikle zerdeçal, kimyon tüketilmeli
– Aşırı yağ ve katı yağlardan kaçınmalı
– Kilo kaybına engel olmak için organik elma, nar, ananas, havuç ve kara üzüm suyu
– Haftada en az 3 gün baklagil verilmeli
– Az çiçek balı, kara üzüm pekmezi
– Haftada 2-3 kere (dip ve kültür balığı dışındaki) balık yemeli. Somonu her zaman yiyebilir

Prof.Dr. Erkan TOPUZ
Sorularınız İçin: etopuz@istanbul.edu.tr
kaynak: xprodoksit.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir