ömer coşkun çörek otunun faydaları Google

HERBALİST DOKTOR ÖMER COŞKUN’DAN  ÇÖREKOTUNUN FAYDALARI

Herbalist Doktor Ömer Coşkun çörekotu çok şifalı bir bitkidir dedi. Pekçok hastalığa şifa olan çörekotunun doğru kullanılması gerektiğini, öğütülmüş olarak satılan çörekotunun fayda değil zarar vereceğini söyledi. Ömer Coşkun çörekotunun faydalarını ve kullanımı şu şekilde sıraladı.

Çörekotunun Faydaları:

1) Çörekotu sarımsakla birlikte yendiğinde bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve vücudun kendi kendisini kolayca savunmasına zemin hazırlamaktadır. Bu uygulama sağlıklı ve hasta kişilerde koruyucu ve destek tedavi olarak büyük öneme sahiptir.

2) Zayıflamak için sabah aç karnına 1 tatlı kaşığı öğütülmüş çörekotu bir bardak su ile yutulur. Zayıflamada çok etkili bit bitki olduğunu söyleyen Coşkun çörekotu sabah aç karnına 21 gün devam edilirse vücut yağlarının erimesinde ve kilo vermede çok etkili olacaktır dedi.

3) Kilo almak isteyenler ise tok karna yemekten sonra 1 tatlı kaşığı öğütülmüş çörekotu kilo almada çok etkili olacaktır diyen Doktor Ömer Coşkun 21 gün devam edilmesini öneriyor.

4) Doktor Ömer Coşkun boğaz rahatsızlıkları için hergün sabah öğle akşam 1 tatlı kaşığı havanda dövülen çörekotu yemek çok faydalı olacaktır diye konuştu.

5) Bağırsak sorunlarında hergün 1 tatlı kaşığı çörekotu yağı çok faydalı olacaktır diyen Coşkun istenirse taze sıkılmış havuç suyuna katılarakta içilebilir dedi.

Çörekotu Nasıl Kullanılır:

**Çörekotu hiçbir tedavi ile uyumsuzluk göstermez. Hastalar tedavi sırasında da çörekotu yiyebilirler. Kanser tedavisinde ışın kullanılacaksa doktora danışılmalıdır.

**Yetişkin bir kişinin günde toplam olarak elenmiş, standart tane büyüklüğünde (2-3 mm) 10 gr çörekotu yemesi yeterlidir. Çörekotunun elenip olgunlaşmamış tohumlardan ayrılma işlemi henüz yapılmadığı için günlük kullanım miktarı 15 gr olarak önerilmektedir.

**Çörekotu günlük kullanım miktarı:

2-5 yaş arası 5 gr
5-12 yaş arası 10 gr
12 yaşından büyük olanlarda 15 gr dır.

**Çörekotunun günlük kullanım miktarı 2 veya 3 e bölünerek aç karnına yenmelidir. Bu öğünler sabah öğle arası, ikindi vakti ve yatmadan önce olabilir.

**Çörekotunun faydalı olabilmesi için tam sindirilmesi gerekir. Kişilerde hazımsızlık sorunları varsa giderilmelidir.

**Çörekotu öğütülmeden yenirse sindirilemez, öğütülerek yenmesi gerekir. Öğütülmüş çörekotu bekletilmemelidir, yağı kolaylıkla acır ( Oksidasyon) ve zararlı hale gelir. Çörekotunun öğütülmesinde elektrikli kahve değirmeni kullanılabilir, aletin zorlanmaması için uzun süre öğütme yapılmamalıdır.

**Çörekotu hafif acımsı ve baharlı lezzette olduğu için kişilerin damak tadına göre yeme şeklinin geliştirilmesi gerekmektedir.

**Çörekotunun bileşiminde bulunan proteinlerin sindiriminin kolay olması için aç karnına mide asidiyle doğrudan temas etmesi istendiğinden süt veya yoğurtla yenmesi önerilmemektedir.

**Çörekotu çiğneyerek yenirse diğer faydalarına ilave olarak ağız içi ve dişeti bakımı da yapılmış olur. Bu yeme şeklinde dut kurusu veya kuru siyah üzüm birlikte yenerek tat düzenlemesi yapılabilir.

**Yeni öğütülmüş çörekotu bekletilmeden rendelenmiş elma veya armuda karıştırılarak veya 2 yemek kaşığı çorba ile yenebilir. Bu maksatla taze sıkılmış meyve suyu da kullanılabilir. Çocuklara az miktarda muhallebi ile karıştırılarak yedirilebilir veya çocukların sevdiği bilinen gıdalara karıştırılarak verilebilir.

**Şeker hastası olmayanlar pratik olması açısından 1 haftalık çörekotu kullanım miktarını bir defada öğütüp bekletmeden bal veya tahin-pekmeze karıştırarak yiyebilirler. Bunun için 100 gr çörekotu öğütülür, bekletmeden 300 gr bal veya 150 gr pekmez ve 200 gr tahine karıştırarak yenebilir. Bu karışım cam kavanozda serin bir yerde güneş ışığı görmeyecek şekilde muhafaza edilmelidir. Çocukların kolay yemesi için bu karışıma kakao ilave edilebilir.

**Belirtilen özellikler dikkate alınarak, kişiler kendilerine uygun çörekotu yeme şekilleri geliştirebilirler.

**Uyarı:

1-Öğütülmüş olarak hazır satılan çörekotu kesinlikle yenmemelidir, çok zararlıdır.
2- Çörekotu hamilelik döneminde yenmemelidir. Doğuma bir hafta kala başlanıp emzirme süresince yenirse anne ve çocuk sağlığı açısından çok faydalıdır.
3-Çörekotu yeterli miktarda omega-3 ihtiva eder, ilave olarak omega-3 takviyeli gıdalar yenmemelidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir