alerjik rinit nasıl oluşur belirtileri Google

Çevremizde bazı insanların özelikle mevsimsel olarak rahatsızlandıklarını görürüz ve bunu genellikle bahar aylarında hapşırma, aksırma şeklinde ortaya çıkar. Bazen kendimizin herhangi bir şeye alerjisi olmadığı halde kendini bahar mevsiminin ortasında hapşırırken bulabiliriz ve kendimizi nezle olmuş sanırız. Bunun aslında alerjik rinit olduğunu ancak doktora gidince anlarız. Alerjik rinitin diğer belirtileri burun akması, göz kızarıklıkları, göz çevresinde kaşıntı hissi, burun bölgesinde tıkanıklık, öksürmek, çok sıkıntı veren baş ağrıları gibi birçok belirtileri olabilir. Alerjik rinitlere neden olan etkenler genellikle doğada bulunan materyallerdir.

Bu konuyu biraz açmak gerekirse alerjik rinitin en çok arttığı dönem bahar aylarıdır. Bahar aylarında sizinde bildiğiniz üzere doğa renkten renge girer ve her bitki en güzel çiçeklerini doğaya çevreye yansıtma yarışına girer. Böylece çevrenizdeki polenler sizi ister istemez etkiler. Ahmet maranki alerjik rinit için bazı çözüm yolları önerdi ve bu çözüm yolları arasında adaçayı ve sarımsak tüketmekten bahsetmiştir. Siz de bu dönemde kendinize dikkat etmeniz sizin alerjik rinit durumundan kendinizi savunmanıza yardımcı olacaktır.

Alerji nedir : Alerjik rinit nedir sorusuna cevap aramadan önce Alerji nedir bunun tanımını yapmak alerjik riniti daha iyi kavramamıza yardımcı olacaktır. Alerji bedenimiz tanımadığı bir cisim ile temas ettiğinde bu cisim için uyguladığı bir savunma mekanizmasıdır.

Alerjik rinit nedir : Alerjik rinit koklama organında meydana gelen enfeksiyon şeklinde tanımlanır. Alerjik riniti tanım olarak burunda alerji nedeniyle oluşan iltihap şeklinde de tasvir edebiliriz.

Alerjik rinit nasıl oluşur: Alerjik rinitin oluşmasında alerji oluşturan etkenlerin hava aracılığıyla burundaki mukoza tabakasına tutunarak burada iltihap oluşturması durumu ile oluşur.

Alerjik rinit nedenleri : Alerjik rinit genellikle bahar aylarında görülür. Mevsimsel olarak görülen Alerjik rinitin nedenleri de bu durumla paralel olarak bahar aylarında görülen polenler ve ağaçlardan salınan maddeler nedenleridir diyebiliriz. Ayrıca alerjik rinit nedenleri arasında havada bulunan zararlı gazlar, tozlar da alerjik rinit nedenleri arasında gösterilebilir.

Alerjik rinit belirtileri nelerdir : Alerjik rinit belirtileri arasında burunda kaşıntı hissi, gözlerde sulanma, ayrıca boğaz da ya da deri bölgesinde kaşınma hissi sayılabilir. Bunlar haricinde öksürük ve başağrısı da alerjik rinit belirtisi arasında olabilir.

Alerjik rinit olanların yapması gerekenler : Alerjik rinit olanlar kötü hava koşullarından uzak durmalıdır. Özellikle bahar aylarında sağlık kuruluşlarından rahatlıkla temin edecekleri ağız maskeleri takmalıdır. Alerjik rinite görülme olasılığı yüksek olan kişiler evlerinde hayvan bakmamalı. Şayet evcil hayvan besliyorlarsa bunların temizliğine çok dikkat etmelidir.

Alerjik rinit tedavisi nasıl olmalı : Alerjik rinit tedavisi öncelikle alerjik durumlardan uzak durmak ya da sizi alerjik rinit rahatsızlığına sevk edecek ihtimallere karşı önlem almakla mümkün olur. Yukarıda alerjik rinite karşı yapılması gerekenlerden bahsettik. Ayrıca uzman bir doktordan yardım isteyerek sizi tetikleyen nedenleri yok edecek ilaçlarla alerjik rinite müdahale edebilirsiniz. Ayrıca alerjik rinite karşı bitkisel tedavi yöntemlerine başvurabilirsiniz.

Alerjik rinit testleri : Alerjik rinit testleri iki çeşittir. Bunlardan ilki sorumlu alerjeni keşfetmek amacıyla yapılan cilt testi, cilt testlerinin en başarılı olanı prick yani delme testidir. Alerjik rinit için burundaki basıcı ölçen nazal provakasyon testi uygulanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir