bel fıtığı nasıl oluşur ve nasıl geçer Google

Bel Fıtığı Neden Olur ve Tedavisi Nasıl Yapılır

Bir bel fıtığı hastası olarak bu ağrılı ve insan hayatını olumsuz etkileyen hastalık hakkında bilinmesi gerekenleri açıklamak istiyorum. Bel fıtığı belden başlayıp bacağa kadar ağrı ile kendini gösteren bazen tutulmalar ile hayatı felç eden bir rahatsızlık. En çok kadınlarda görülüyor. Peki nasıl oluşuyor? Neden oluyor? açıklayalım.

İnsan vücudunun sırt bölümünde boyun bölgesinden başlayıp kuyruk sokumu diye tabir edilen kalçanın bitimine kadar uzanan ve omurilik kanalını oluşturan 31 adet omur bulunuyor. Bu omurlardan beş tanesi bel bölgesinde bulunur. Bu omur kemiklerinin arasında hareketi kolaylaştıran, omurganın dayanıklı olmasını sağlayan ve darbelere karşı koruyucu görev yapan disk şeklinde özel bir bağ dokusu bulunur. Bu disk iç ve dış tabaka olmak üzere iki kısımdan oluşur. Dıştaki tabakanın yapısı bozulunca içte bulunan yumuşak tabaka dışarıya doğru taşar. Bu taşan (fıtıklaşan) kısım omurilik kanalındaki sinirlere baskı yapar ve bu sinirleri sıkıştırır. Bazen de bu fıtıklaşan bölgeden kimyasal maddeler salgılanır ve ağrı hissedilir. Bu şekilde ortaya çıkan hastalığa bel fıtığı denir.

Bel fıtığı hastalığı belde ve bacakta ağrı şikayeti ile başlar. Belimizde oluşan ağrı bacağa vurur. Hatta bacaklarda uyuşma da olabilir. Bazen ani bir harakette bel kaskatı kalır ve kımıldayamaz hale geliriz. Bunlar bel fıtığının belirtileridir. Bu belirtiler ile doktora başvurduğumuzda bel fıtığı olup olmadığının anlaşılabilmesi için emar çekilerek teşhis koyulur.

Bel fıtığı neden olur, bel fıtığının nedenleri nedir ve neden daha çok kadınlarda görülür sizce? Bel fıtığı düzensiz ve bilinçsiz haraketler sonucu belimizde bulunan disklerdeki bozulma sonucu oluşur. Eğilerek yapılan haraketler, ağır kaldırma, sürekli oturma yada sürekli ayakta kalma bel fıtığı oluşumunu tetikler. Daha çok kadınlarda görülme nedeni ise, özellikle ev işleri yaparken yapılan yanlış haraketler, hamilelik boyunca ağır yük taşıma ve çocuk bakımı sırasında ki zorluklar sayılabilir.

Bel fıtığı tedavisi için öncelikle ilaç tedavisi uygulanır. Fizik tedavi ve egzersizler önerilir. Eğer bel fıtığı ilerlemiş ve bu tedaviler ile iyileşmiyorsa son çare olarak ameliyata karar verilir. Günümüzde yapılan lazer ameliyatlar bel fıtığı tedavisini daha kolay bir hale getirmiştir. Bunun yanında alternatif tamamlayıcı tıp olarak uygulanan bitki kürleri de bel fıtığı konusunda etkili olabiliyor. Fakat her zaman hatırlatıyoruz, öncelikle tıbbi tedavi esastır. Bel fıtığı için ozon tedavisi de son yıllarda uygulanmaya başlayan ve olumlu sonuçlar veren bir tedavi şeklidir.

Bel fıtığı olmadan önlem almak aslında en önemli noktadır. Bel fıtığı olmamak için neler yapmalıyız, bel fıtığını önlemenin yolu nedir bunları bilirsek bel fıtığı hastalığına yakalanmayız. Bel fıtığı olmamak için haraketlerimize çok dikkat etmeliyiz. Belimizi koruyarak doğru haraket edersek inanın bel fıtığına yakalanmayız. Yerden bir şey alırken yada ağır bir yük kaldırırken belimizden eğilmek yerine bacaklarımızı kırarak, çömelerek almak en doğrusudur. Sağlığımızı kaybetmeden sağlığımızın ve bedenimizin değerini bilelim. Sağlık dolu mutlu günler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir