böbrek taşı nasıl düşer Google

Böbrek Taşı Neden Olur ve Nasıl Düşürülür

Sık görülen bir hastalıktır böbrek taşı. Karnın yan boşluklarında ve sırtta oluşan ağrılar ile belirti veren böbrek taşı ultrasonografi ve idrar tahlili yapılarak teşhis edilir. Böbrek taşları çeşitli büyüklükte pürüzlü ve oval taşladır. Böbreklerimizde oluşan bu taşlar haraket ettiğinde ortaya çıkar. Çoğu zaman şiddetli bir ağrı ile anlaşılır. Böbrek taşı düşürme yada kırma zahmetli ve zor bir süreçtir. Büyük böbrek taşlarında ameliyat gerekebilir. Fakat böbrek taşı teşhisi konumuşsa telaşe kapılmadan tedavinize başlayınız. Teknoloji ilerledi ve artık tedavi süreci daha kolaydır.

Böbrek taşı neden olur:

Böbrek taşının oluşmasındaki en önemli ve ilk neden az su içmektir. Böbreklerimizin bol suya ihtiyacı vardır ve böbrek taşı da az su içenlerde daha çok görülür. Haraketsizlikte böbrek taşı nedenlerinden biridir.İlaçların böbreklere zarar verdiği genellikle herkes tarafından bilinir. Evet doğrudur, içeriğinde kalsiyum bulunan mide asidini giderici ilaçların uzun süreli kullanımı böbrek taşına neden olur. Böbrek taşı oluşumunda beslenme bozukluğunun çok etkisi vardır. Özellikle B6 vitamininin ve magnezyumun az alınması böbrek taşı oluşumuna zemin hazırlar. Ailenizde böbrek taşı rahatsızlığı geçirenler varsa bir kat daha fazla dikkatli olmalısınız, çünkü; kalıtımsal olma olasılığı yüksektir. Gut hastalığı, iltihabi barsak hastalığı veya kronik idrar yolları enfeksiyonu olan kişilerde böbrek taşı daha sık görülür. Kandaki kalsiyum miktarını arttıran hastalıklar: Paratiroid bezinin aşırı çalışması, süt-alkali sendromu, sarkoidoz, paget hastalığı, kemik tümörleri. Doğumsal bozukluklar. Çikolata, üzüm, ıspanak ve çilek gibi kalsiyumdan zengin gıdaların aşırı tüketilmesi böbrek taşının nedenlerindendir. Böbrek taşı rahatsızlığı yaşamak istemiyorsak bu böbrek taşına neden olan etkenlere dikkat etmeliyiz.

Böbrek Taşı Nasıl Anlaşılır:

Böbrek taşının en çok görülen belirtisi ağrıdır. Böbrek ağrısının şiddeti böbrek taşının büyüklüğüne göre değişir. Bazı kişilerde belli belirsiz bir sızlama şeklinde görülürken bazılarında son derece şiddetli, kıvrandırıcı ve hastaneye yatmayı gerektirecek yoğunluğa kadar ulaşabiliyor. Ayrıca ağrının yanı sıra idrarda kanama, bulantı, kusma, idrar yaparken acı-yanma, ve idrar sıkışıklığı hissi de hastalarda görülüyor. İlginç olarak belirti vermeyen böbrek taşlarına da rastlanıyor. Bu taşlar ancak kontrol sırasında ya da başka amaçla çekilmiş filmlerde tesadüfen saptanıyor.

Böbrek taşı tedavi yöntemleri:

Böbrek taşı tedavisi için ilerleyen teknoloji ile birlikte yeni tedavi yöntemleri bulunuyor. Fakat en bilinen ve en çok uygulanan tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanıyor.
-Kendiliğinden yada ilaç yardımıyla taşın düşürülmesi,
-ESWL ( şok dalgası ile taşları kırmak),
-Minimal invaziv girişimler (Kapalı böbrek taşı ameliyatı, kapalı üreter taşı ameliyatı),
-Klasik açık ameliyat yöntemi.

Bu tedavi yöntemlerinden biri uygulanır. Hangi tedavi şeklinin uygulanacağına taşın yerine, büyüklüğüne, idrar yollarına verdiği veya verebileceği zararına ve taşın cinsine bağlıdır. Günümüzde minimal invaziv tekniklerin gelişmesi sonucu klasik açık cerrahi, en az başvurulan ve en az tercih edilen metod olarak kalmıştır.

Böbrek taşı düşürmek için uygulanan alternatif tamamlayıcı tıp olarak bitkilerden de faydalanılmaktadır. Fakat her zaman söylediğimiz gibi tıbbi tedavi esastır. Böbrek taşı düşüren bitkiler ve kürler vardır. Şifalı bitkiler ancak tamamlayıcı olarak kullanılabilir. Bu nedenle öncelikle doktora gidiniz. Daha sonra ağrılarınızı hafifletmek yada tıbbi tedaviye yardımcı bir tedavi yöntemi olarak bitki kürlerinden faydalanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir