çağımızın hastalığı kolesterol Google

Kolesterol Neden Olur İyi Huylu ve Kötü Huylu Kolesterol Nedir

Kolesterol, Dolaşım sisteminde bulunan yağlı bir maddedir. Vücutta bulunması normaldir ve herkeste vardır. Fakat yükseldiğinde insana zarar vermeye başlar. Kolesterol değerleri yani kanda dolaşan yağ oranı arttığında damar sertliği başta olmak üzere pekçok rahatsızlığa neden olur. Kolesterol son yıllarda sık duymaya başladığımız bir hastalık, peki neden arttı dersiniz. Kolesterol beslenme şekli ve haraket ile çok alakalıdır. Daha çok fasfood türü ve yağlı beslenen kişilerde ve haraketi az olanlarda daha çok görülür.

Kolesterol iki çeşittir, biri kötü huylu kolesterol olarak bilinen LDL’dir. LDL’nin kötü kolestrol olarak bilinmesinin nedeni, LDL’nin damarlara düzenli olarak kolesterol taşımasıdır. Bu da damarlarda tıkanma ve kalp hastalıklarına neden olur. Bu sebepten dolayı kötü kolesterol denir. Yüksek kolesterol dendiğinde LDL değerlerinin yüksekliğidir bahsedilen. Düşürülmesi gerekir ki dikkate alınmazsa ölümle sonuçlanan hastalıklar ortaya çıkar. Bir diğer kolestrol çeşidi HDL’dir. HDL iyi huylu kolesteroldür. HDL, damar tıkanıklığına ve kan dolaşımının yavaşlamasına neden olan kolesterolün vücuttan atılmasını sağladığı için iyi kolesterol olarak bilinir. LDL’nin aksine düşük değil yüksek değerlerde olması gereklidir.

Yüksek kolesterolün belirtileri; karaciğer ve dalak büyümesi ve karın ağrısı yada baş dönmesi gibi belirtiler verir. Yüksek kolesterol sonucunda kişilerde şu hastalıklar görülür; Aterosklerotik kalp hastalığı, hipertansiyon, periferik damar hastalığı, safra taşı gibi birçok önemli sağlık problemine yol açan kolesterol, kalpteki koroner arterleri tıkayarak koroner yetmezliği, hatta kalp krizine dek varan sonuçları olabilir.

Yüksek kolesterol neden olur, nedenleri nelerdir, kimlerde görülür soruları kolesterol ile ilgili en çok merak edilen sorulardır. Yüksek kolesterol kalıtımsal olabilir. Genetik faktörler sebeplerinden biridir. Ailenizde kolesterol hastası kişiler varsa daha çok dikkat etmelisiniz. Kolesterol aşırı kilolu kişilerde daha çok görülür ve tedavisi zor olur. Aşırı kilo aslında her hastalığa zemin hazırlar ve kolesterol için de önemli bir etkendir. Haraketsiz insanlarda da yüksek kolesterol daha sık ortaya çıkar. Masa başı bir işiniz varsa mutlaka yürüyüş yada egzersiz yapmalısınız. Kolesterol yaşla da alakalıdır. Yaş ilerledikçe yüksek kolesterol olma olasılığı bir kat daha artar. Alkol ve sigara kullanımı kolesterolün yükselme nedenlerindendir. Birde stres yüksek kolesterolün nedenlerindendir.

Kolesterol değerleri ne olmalıdır. Yüksek kolesterol nasıl belirlenir. Kolesterol kan tahlili ile belirlenir. Normal ve üstündeki değerleri şu şekildedir: 200 mg/dl kolesterolün normal değeridir ve sınırdır. 200 üzeri yüksek kabul edilir. 200-400 mg/dl arası değerler sınırda yüksektir. 400-1000 mg/dl tamamen yüksek değerlerdir. 1000 mg/dl çok yüksektir ve tedavi gerekir.

Kanda kolesterolün yüksek olması bir yağ metabolizması bozukluğudur. Yağ metabolizması bozukluğundan şüphe edilen bir hastada yapılması gereken kan alınarak öncelikle kolesterol, LDL-kolesterol, HDL kolesterol ve trigliserid düzeyi ölçülmesidir. Tedaviye karar vermeden önce bu değerler en az 2 kere ölçülmelidir. Tedavi düzenlenirken öncelikle LDL-kolesterol düzeyleri temel alınmalıdır.

Kolesterol tedavisinde öncelikle beslenmeye dikkat edilmesi tavsiye edilir. Hasta yediklerine dikkat edip spor yaparak kolesterol değerlerini düşürebilir. Sigara ve alkolü bırakmalıdır. Kırmızı et, yağlı süt ve kaymak, doymuş yağ oranı yüksek yiyecekler,kızartma, yumurta ve sakatatlar yenmemelidir. Daha çok sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmelidir. Kilo varsa acilen kilo verilmelidir. Kolesterol için alternatif tıp olarak tedavi edici kürler de vardır. Doğal yöntemler ile yüksek kolesterolü düşürmek mümkündür. Fakat her zaman önce tıbbi tedavi esas alınmalı tamamlayıcı tıp olan bitkisel tedaviler destekleyici olmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir