gastrite ne iyi gelir Google

gastrite bitkisel

Gastrit Hastalığına İyi Gelen Bitkiler ve Yiyecekler Nelerdir Nasıl kullanılır:

Mide asidinin fazlalığı ile ortaya çıkan bir mide hastalığı olan gastrit için tıbbi tedavi esas olmakla birlikte yediğimiz yiyecekler ve bitkisel çözüm yöntenleri ile tedaviyi destekleyebilir, şikayetlerinizi azaltabilirsiniz. Gastrite iyi gelen besinler ve bitkiler nelerdir, gastrite ne iyi gelir sizler için araştırdık.

Zeytinyağı:

İspanyada yapılan bir araştırmaya göre sızma zeytinyağı gastrit ve mide ülserine yol açan Helicobacter Pylori bakterisine karşı mideyi koruyucu etkilere sahiptir. Yapılan çalışmada zeytinyağındaki maddelerin bu bakterinin üremesini önleyici etkisi tespit edilmiştir.

Keten Tohumu:

Keten tohumlarında bulunan müsilajın yumuşatıcı özelliğinden dolayı mide ülseri ve gastrit gibi sindirim sistemi tahrişlerinde kullanımı olumlu katkı sağlayabilir.

Kudret Narı:

Gastrit ve ülser gibi mide sorunlarında kullanmıyla tanınır.

Papatya Çayı:

Mide rahatszılıklarında yararlıdır. Mide mukozası iltihabı ve mide ülserinin tedavisinde yardımcıdır.Sindirim sistemi için birçok faydası olan papatyanın hafif gastrit semptomlarını gidermede olumlu etkileri vardır.

Meyan Kökü:

Meyan köküyle ilgili yapılmış araştırmalar bu bitkide bulunan glisirutenik asid ve karbenoksolen sodyum maddelerinin gastrit ve ülsere karşı olumlu etkilerinin olabileceğini göstermiştir. E komisyonuna göre de meyan kökü flavon türevleri, glisirizik asit gibi etken maddeleri sayesinde gastrit ve ülserde faydalı olmaktadır. Meyandaki Carbendoxolane‘nin gastrit ve ülserde mukozayı koruyucu özelligi vardır.
Meyan kökünün kullanımı potasyum kaybına neden olacağı için potasyumdan açısından zengin besinler tüketilmesi gerekir. (muz, kayısı gibi)

Meyan Kökü Kullanırken Dikkat:

Meyan kökünün tedavi amaçlı kullanımı doktor gözetiminde olmalıdır. Yanlış biçimde kullanımı yan etkilere neden olur. Yüksek oranda ve 6 haftadan fazla kullanımı toksik etkilere neden olabilir. Vücutta sıvı birikmesine yol açabilir. Tansiyon ve idrar söktürücü ilaçlarla beraber kullanımından kaçınılmalıdır. Karaciğer, böbrek ve beyin-damar rahatsızlıkları olanlar kullanmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir