hemeroid basur neden olur tedavisi Google

Hemeroid Basur Şikayeti Hakkında Merak Edilenler

Hemeroid Basur nedir öncelikle bunu açıklayarak başlıyalım. Hemeroid yada halk arasında basur olarak bilinen hastalık, makatta toplardamarların genişlemesi sonucu oluşur. Makatta oluşan varis olarakta tanımlanabilir.Basur hastalığı belirtileri nelerdir, nasıl ortaya çıkar. Makatta meme şeklinde genişleyen damarların dışa çıkması şeklinde olabilir yada anal fissür diye tabir edilen makatta çatlak oluşumu olarak ortaya çıkar. Basur kişiyi çok rahatsız edici ağrı ve kanama yapabilen bir hastalıktır. Makatta oluşması nedeniyle insanlar genellikle çok şiddetli bir hal almadıkça doktora gitmezler. Muayenesi ve tedavisi genelde ürkütücü gelir. Fakat her hastalıkta olduğu gibi basur hastalığının da erken teşhis edilmesi ve gecikmeden tedaviye başlanması önemlidir. Erken teşhisle ilaç ve merhem ile tedavi edilebilecek olan basur geç kalındığında ameliyatla iyileşebilmektedir.

Basur neden olur, nedenleri nelerdir acaba? Basur hastalığının en önemli nedeni kabızlık şikayetidir. Uzun süre kabızlık çeken kişilerde toplardamarların genişleyip dışa çıkması ıkınma ve zorlama sonucu oluşur. Yada kabızlıktaki zorlamadan dolayı çatlaklar oluşur. Tam tersi sık sık ishal olan ve sık tuvalete giden ve uzun süre tuvalette kalan kişilerde de hemeroid oluşur. Ailesinde basur hastası olan kişilerde kalıtımsal olarak basur hastalığı ortaya çıkabilir. Bunun yanında uzun süre ayakta kalmayı yada ağır kaldırmayı gerektiren bir işiniz varsa basur hastalığı ile karşılaşmanız kaçınılmazdır. Birde hamilelik döneminde basınçtan dolayı genellikle bayanlarda basur hastalığı oluşur. 9 ay boyunca ağır bir yük taşındığı düşünülürse hamilelik döneminde dikkat edilmesi gerekir. Yediklerimizde basur hastalığına neden olabilir. Özellikle acı yemek hemeroid hastalığının sebeplerindendir.

Basur hastalığı tedavisi nasıl yapılır, nasıl geçer diyorsanız açıklayalım. Erken teşhis edilen ve iyice ilerlemeden doktora başvuran hastalar için ilaç tedavisi yapılmaktadır. Merhem, fitil, kortizonlu kremler ve ağrı kesici jeller kullanılır. Fakat hastalık ilerlemiş ise ameliyat gerekir. Basur ameliyatında genişleyip dışa çıkan damarlar kesilerek toparlanır ve dikilir. Lazer ile basur operasyonları da yapılmaktadır. Alternatif tıp basur için farklı tedavi yöntemleri sunmaktadır. Şifalı bitkiler ile hazırlanan kürler hemeroid için kullanılmaktadır. Basura ne iyi gelir, basura iyi gelen bitkiler nelerdir hakkında herbalist bitki uzmanı doktorlar; Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer coşkun gibi birbirinden değerli doktorlarımız pekçok kürler önermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir