her derde deva elma ile sağlıklı yaşayın Google

her derde deva elma

Sağlıklı ve Uzun Bir Hayat İçin Her Derde Deva Elma Yemelisiniz

Uzmanlar sağlıklı ve uzun bir yaşam istiyorsanız hergün elma yemelisiniz diyor. Saysız faydaları bulunan elma kansere bile çare oluyor. Kolesterol düşüren elma, posa ve antioksidan maddeleri içeriğinde bulunduran çok değerli bir meyve.

Detoks etkisiyle vücudu toksinlerden ve virüslerden temizleyen elmanın her gün yenilmesi bir çok hastalığa karşı alınacak en etkili önlem niteliği taşıyor. İşte migren, kabızlık, kronik yorgunluk, egzama, tansiyon, depresyon, yüksek ateş, damar sertliği gibi binlerce hastalığa ilaç gibi etki gösteren elmanın faydaları gerçekten saymakla bitmiyor.

Kolesterolü düşürmeye yardıma olur: Bir orta boy elma, yaklaşık 4 g lif içerir. Çeşitli çalışmalara göre, günde iki elma yemek, kolesterol seviyesini yaklaşık yüzde 16 oralımda düşürür. İçeriğindeki çözünebüir lif pektin, kötü kolesterolü (LDL)’yi düşürürken, iyi kolesterolü (HDL) yükseltir.

Tok tutar: Elmanın içeriğinde bulunan lif, aynı zamanda uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Bir büyük boy elma yaklaşık 95, ufak boysa 60 kaloridir. Fazla kalori almadan uzun süre tokkahııak kulağa oldukça hoş geliyor değil mi? Ancak elma yediğinizde daha fazla acıkıyorsanız üzerine tarçın ilave edebilir veya yanında biraz badem ya da ceviz yiyebilirsiniz.

Solunum sorunlarını önler: Haftada beş veya daha fazla elma tüketmek, içeriğindeki (özellikle kabuğunda bulunan) quercetin adlı antioksidandan sayesüıde daha iyi akciğer fonksiyonu sağlar. 2007 yılında yapılan bir çalışmada, düzenli olarak elma tüketen kadmlarm çocuklarında astım gelişme riskinin daha az olduğu bulundu.

Griple savaşır: Elma, içeriğüıdeki C ve E gibi antioksidan vitaminlerle bağışıklılık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini artırır. Orta boy elmadaki C vitamini yaklaşık 8 mg. kadar. Günlük almması gereken C vitamini, erkek ve kadınlar için 90 mg. olduğu bilgisine dayanarak, bu değerin günlük ihtiyacın yüzde 12’sini karşıladığını söyleyebiliriz.

Diyabet riskini azaltır: ‘Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayımlanan bir çalışmada elma, armut ve yaban mersininin içeriğindeki antosiyaninlerin tip 2 diyabet gelişimi riskini azalttığı bulundu. Araştımıacılar kırmızı, mor ve mavi renkli sebzeyle meyvelerin de ayııı etkiyi gösterebüeceklerini belirtti. Meyve çeşitliliği yaratmak için sofranızda bu renkleri bulundurun.

Beyin gücünü artırır: Elma, sinir hücreleri arasındaki bağlantıyı sağlayan asetilkoliıı artışını sağlar, böylece alzhemir gelişimini azaltarak hafızayı destekler. 2004 yılında yapılan bir çalışmaya göre, antioksidan bakımından zengin diyetler de aynı etkiyi gösterir.

Kanser hücreleriyle savaşır: Fransız araştımıacılar tarafından yapılan bir çalışmada, elmanın içeriğinde bulunan kimyasalların kolon kanserini önlemeye yardımcı olduğu bulundu. 2007′deki başka bir araştırmadaysa elmanın içinde bulunan triterpeııoids adlı bileşenin akciğer, kolon ve meme kanseriyle savaşmaya yardımcı olduğu ortaya çıktı. Aynca elmadaki çözünen ve çözünmeyen lifler, toksik maddelerin dışkıylaatümasını sağlayarak kansere karşı koruyucu etki gösterir. Hayata kalpten sari Kalp pillerini artık kalp atışları sarj edecek. Bilim adamlarının üzerinde çalıştığı cihaz, hastaların bıçak altına yatarak 5 yılda bir yeni pil takılması zorunluluğunu ortadan kaldıracak. Kaynak: ahmetmaranki.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir