herbalist nedir Google

HERBALİST VE HERBALİZM NE DEMEKTİR

Son zamanlarda basında, televizyon ekranlarında ve internet ortamında çok duyduğumuz bir kelime herbalist. Peki nedir herbalist, ne demektir. Herbalist, bitki uzmanı, şifalı bitkiler satan kimse, aktar anlamlarına gelmektedir. Şifalı bitkiler konusunda araştırmalar yapan ve bitkilerin etkilerini açıklayan kişilere herbalist deniyor. Herbalist doktor ise; uzmanlığını şifalı bitkiler konusunda yapan doktorlar için kullanılan bir terimdir.

Alternatif yada tamamlayıcı tıp olarak nitelendirilen şifalı bitkilerle tedavi yöntemleri artık çok kullanılıyor. Hemen hemen her hastalığa iyi gelen şifalı bitkiler var. Bu bitkilerin nasıl kullanılacağını ve uygulanacağını anlatan uzmanlar herbalist olarak tanımlanıyor. Herbalist doktorlar bize şifalı bitkileri nasıl kullanacağımızı, bitkilerle nasıl kür hazırlayacağımızı açıklıyor. Hangi hastalığa hangi bitki iyi gelir onlardan öğreniyoruz. Prof. Dr. İbrahim saraçoğlu, Prof. Dr. Ahmet maranki, Doktor Ömer Coşkun, Doktor Ender saraç, Doktor Erkan Topuz, Suna Dumankaya, Hüseyin Ermiş, Eczacı Mustafa Hoca, Şems Aslan gibi pekçok bitki uzmanı doktor şifalı bitkiler konusunda açıklamalar yapıyor. Artık bizler bitkilerden nasıl faydalanmamız gerektiğini onlardan öğreniyoruz.

Herbalizm, bitki bilimci anlamına geliyor. Bitki uzmanlığı herbalizm olarak adlandırılıyor. Şifalı bitkiler labarotuvarlarda araştırılıp faydaları ve zararları varsa yan etkileri belirleniyor. Bitkiler nasıl toplanmalı, nasıl kurutulmalı, hangi ortamda muhafaza edilmeli, nasıl kullanılırsa faydalı olur inceleniyor ve bizlere sunuluyor. Bizim dikkat etmemiz gereken bitkileri rasgele değil, doğru ve yerinde kullanmaktır. Hastalıklarımız için önce doktora gidip sonra daha hızlı iyileşmek için bitkilere başvurmalıyız.

One Comment

  1. Balack_moon dedi ki:

    Simyacılar gibi yani ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir