Kalp hastalığı nasıl anlaşılır Google

Kalp Damar Hastalıkları Hakkında Merak Edilenler

En tehlikeli ve en çok korkulan hastalıklardandır kalp hastalığı. Ani kalp krizi saniyede insan hayatına son verebilir. Özellikle orta yaş sonrası insanlarda hep bir endişe vardır. Acaba kalp hastası mıyım? Yada göğsünde yada sol kolunda bir ağrı olduğunda eyvah kalp krizi geçiriyorum diye korkarız. Kalp hastalığı kalp kasılmasını sağlayan myokard adı verilen kas tabakasına çeşitli nedenlerle yeterli oksijen gitmemesi sonucu ortaya çıkar.Kalğ hastası olup olmasığımız anlamak için oluşan belirtileri iyi takip ederek karar vermeliyiz. Zira her ağrı yada çarpıtı kalp hastalığı değildir. İsterseniz kalp hastası olup olmadığımızı nasıl anlarız öncelikle bunu açıklayalım.

Kalp Hastalığı Belirtileri Nelerdir, Kalp Hastası Olduğumuzu Nasıl Anlarız,

Göğüs ağrısı kalp hastalıklarında en belirgin hissedilen belirtidir. Fakat her göğüs ağrısı kalp hastalığı değildir bunu iyi ayırt etmek gerekir. Göğüs ağrısı kalp hastalığından kaynaklanıyorsa; ağrı devamlıdır, nefes alıp vermekle, göğsün hareketleriyle artar. Genellikle ateş, nefes darlığı ve çarpıntıyla birlikte görülür.

Nefes darlığı kalp hastalıklarının diğer bir belirtisidir. Nefes darlığı kansızlık, ağır iş yapma, yaşlılık şişmanlık yada solunum yolu hastalıkları nedeniylede olabilir. Kalp hastalığı nedeniyle olup olmadığını iyi anlamamız gerekir. Kalp hastalıklarında görülen nefes darlıkları genellikle eforla ortaya çıkar, dinlenmeyle geçer. Gece gelen ve uykudan uyandıran nefes darlıkları olabilir. Genellikle nefes darlığıyla birlikte çarpıntı ve öksürük görülür.

Çarpıntı kalp hastalıklarının sebeplerindendir. Çarpıntı kişinin kalbini çıkacakmış gibi hissetmesine neden olur. Kalp atışlarının rahatsızlık verecek şekilde hissedilmesilmesine çarpıntı adı verilir. Çarpıntı sırasında nabzımızı kontrol etmeli yada yanımızda biri varsa nabız sayımıza bakmasını sağlamalıyız. Normalde nabız sayısı yetişkinlerde dakikada 60-80′ dir. Eğer nabız sayımız bu değerlerin üzerindeyse ve 15 dakikadan uzun sürüyorsa hemen bir doktora başvurmalıyız.

Kalp hastalıklarında görülen öksürük kesik kesiktir. Öksürükle beraber çarpıntı ve nefes darlığı da görülür. Solunum hırıltılıdır. Öksürükle beraber balgam çıkarabilir. Balgam köpük şeklindedir; içinde taze kan mevcut olabilir. Geceleri uykudan uyandıran ve kalkıp oturmakla geçen öksürük, kalp yetmezliği belirtisi olabilir.

Kalp hastalıklarının bariz belirtilerinden biride morarmadır. Ağız ve dudaklar, dil, parmak uçlarının morumsu bir hal alması doğumsal kalp hastalıklarında ve kalp yetersizliklerinde sık görülür.

Kalp hastalıklarının belirtilerinden biride baş ağrısı ve baş dönmesidir. Arter basıncının çok yükselmesinde veya aksine düşmesinde baş ağrısı sıklıkla görülür. Kalp hastalarının birçoğunda başta bir sersemlik, dolgunluk hissi şeklinde baş dönmeleri olur. Genellikle bunun sebebi beyne az kan gitmesidir.

Kalp hastalığında nadiren de olsa görülen bir başka belirti bayılmadır. Çeşitli kalp hastalıklarında, mesela aort damar kapağının darlığı ve yetersizliğinde, çok hızlı ve uzun süren çarpıntılardan sonra, doğumsal kalp hastalıklarında, kısa süreli bayılmalar olabilir.

Eğer yukarıda saydığımız belirtilerden biri yada bir kaçı sizde mevcutsa ve aynı durumu bir kaç kez yaşadıysanız kalp hastası olabilirsiniz acilen en yakın kardiyalog kalp uzmanı bir doktora başvurunuz. Kalp hastalıkları hafife alınmayacak kadar önemlidir. Kalp hastalıklarının hayati riski yüksektir. Aniden gelen kalp krizleri saniyede insan hayatına son verebilir. Bu nedenle kendinizde belirtileri hissediyorsanız mutlaka doktor kontrolünden geçerek tedavi olunuz. Sağlıkla çalışan bir kalp dileğiyle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir