kanser hastasımıyım nasıl anlarım Google

Kanser Hastalığı Nasıl anlaşılır Belirtileri Nelerdir

Günümüzde en çok korkulan hastalıklardan biri olan kanser, gittikçe yaygınlaşan ölüm riski taşıyan tehlikeli bir hastalıktır. Kanser hastalığının tedavisinde en önemli etken erken teşhistir. Erken teşhis edilen pekçok kanser türünde yaşam kalitesi sağlanabiliyor ve tedavi imkanı olabiliyor. Fakat geç kalınmış kanser hastalıklarında malesef vücuttaki organlara yayılmaya ( metastaz) başlayan kanserin tedavisi imakansızlaşıyor. Üstelik ilerlemiş kanser türlerinde çok şiddetli ağrılan ile hayat çok zorlaşıyor. Bu nedenle kanser hastası olup olmadığımızı, sürekli doktor kontrolleri ve kendi vücudumuzda meydana gelen değişiklikler ile takip etmeliyiz. Kanseri ne kadar çabuk anlayıp tedaviye başlarsak o kadar iyi olacaktır. Peki kanser hastası olup olmadığımızı nasıl anlayabiliriz. Kanser hastalığının belirtilerini çok iyi bilmeliyiz ki gerektiğinde doktora başvurabilelim.

Kanser Uzmanı değerli doktorlarımızdan Prof. Dr. Erkan Topuz kanser hastalığı çok sinsi bir hastalıktır ve erken teşhis ile tedavi edilebilir. Bu nedenle sizlere açıklayacağım belirtileri hissettiğiniz anda mutlaka doktora başvurunuz diyor. Kanser hastalığının belirtilerini şu şekilde açıklıyor.

– Sık sık tekrarlanan karın ağrısı şikayeti yaşıyorsanız rahim yumurtalık, rahim ağzı ve vajina kanserleriyle bağlantılı olabilir.

Karında şişkinlik ve gerginlik hissi, yumurtalık kanserinin en yaygın belirtileridir. Genellikle pek önemsenmezler.

Belin alt kısmında geçmeyen ağrı, genellikle silik bir ağrıdır. Bazı kadınlar ise ağrıyı sancı olarak tanımlar. Yumurtalık kanserinin önemli bir belirtisidir.

Aşırı vajinal kanama, jinekolojik kanserlerin en önemli belirtisidir. Aşırı kanama, iki adet arasında kanama ve cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında kanama rahim ağzı, rahim, yumurtalık gibi jinekolojik kanserlerin önemli işaretleridir.

Uzun süre geçmeyen ateş, 7 günden daha uzun süren ateş durumunda mutlaka doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. İnatçı ateş genellikle kanserin belirtisidir. Ancak ateşin başka sağlık sorunlarının da belirtisi olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Sürekli mide ve bağırsak bozuklukları, kabızlık, ishal, dışkıda kan, gaz, ya da bağırsak hareketlerinde değişiklik gibi şikayetleriniz varsa doktorunuza başvurun. Bunlar jinekolojik kanserlerin ya da kolon kanserinin belirtisi olabilir.

Devamlı isteğiniz dışında kilo kaybediyorsanız, son 6 hafta içinde ya da daha kısa sürede diyet ya da egzersiz yapmadan ağırlığınızın yüzde 5’ini kaybettiyseniz mutlaka bir uzmana başvurun. Nedensiz kilo kaybı kanser başta olmak pek çok ciddi hastalığın işareti olabilir.

Vajinal değişiklikler, ağrı, cilt renginde değişiklik, akıntı, kaşmtı gibi şikayetler vulva ya da vajinal anormalliklerdir. Bu belirtilerden biri varsa bir uzmana başvurun. Her kadının 6 ayda bir kadın doğum uzmanı kontrolünden geçmesi gerektiğini unutmayın.

Memede değişiklikler, meme kanserine karşı kadınların her ay kendi kendine meme muayenesi yapması gerekiyor.Memede kızarıklık, hassasiyet, çukurlaşma, dolgunluk hissi, ele gelen kitle, meme başından akıntı gibi belirtiler durumunda bir an önce doktorunuza başvurun.

Aşırı halsizlik, halsizlik en önemli kanser belirtilerinden biri. Normal yaşamınızı aksatacak kadar bir halsizlikten şikayetçiyseniz mutlaka doktor kontrolünden geçin.

Doktor Erkan Topuz’un açıkladığı bu belirtilerden biriyle karşılaştığınızda acilen doktora başvurarak muayeneden geçmek şarttır. Erken teşhis ile tedavi imkanı olur. Kanserden uzak sağlıklı bir ömür dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir