kına kansere çare oluyor Google

kına kansere çare

Kansere Karşı Kına Kürü faydalı Oluyor

Kına genellikle boya gibi saça yada ellere sürülen bir bitki tozudur. Bunun yanında cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinir. Mesela egzama ve mantar için çok faydalı olduğu kanıtlanıştır. Eskiler kına cennet sıvasıdır derler. Çok değerli bir bitki tozudur aslında. Şimdi ise kınanın kansere çare olabileceği açıklanıyor.

Bilim adamları, fareler üzerinde yapılan araştırma sonucunda, kınanın tümör gelişimini durdurduğu, kansere karşı mücadelede önemli rol oynayan enzimleri arttırdığı bulgusuna ulaştı. Gaziantep Üniversitesinde (GAÜN), halk arasında asırlardır kullanılan kınanın, kanser gelişimini önleyici etkisi olup olmadığı araştırıldı. Gaziantep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde, Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan kınanın bilimsel açıdan kanser üzerindeki etkisi araştırıldı.

Yapılan bilimsel çalışmada, kınanın kanseri önlemede de etkili olup olmadığı fareler üzerinde araştırıldı. Bilimsel olarak daha önce yapılan çalışmalarda mantar rahatsızlığına karşı etkisi olduğu bilinen kınanın kanseri önlemede de etkili olup olmadığını belirlemek için gerçekleştirilen araştırma çerçevesinde, 60 fareye farklı dozlarda 10 gün süreyle ağız yoluyla kına verildi. 10 günün sonunda fareler üzerinde çeşitli kanser parametreleri araştırıldı.

Araştırma sonucunda “Ehrich Ascite Corcinama” tümörün büyümesinin durduğu tespit edildi. Ayrıca kınanın antioksidan aktivite kapasitesini arttırdığı saptandı. Farelerde, kansere karşı mücadelede önemli rol oynayan enzimlerin arttığı gözlendi. Doğal toz yeşil kınanın kullanıldığı araştırma ve sonuçları, International Journal of Pharmacology dergisinde de yayımlandı.

Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özaslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yapılan çalışmanın, çağın hastalığı kansere karşı yeni bitkisel kaynakların umut verici sonuçlar doğurabileceğini ortaya koyduğunu belirtti. Kına üzerine ileri düzeyde yapılacak araştırmalarla kansere karşı alternatif ilaç olanaklarının geliştirilebileceğini ifade eden Prof. Dr. Özaslan, bu yöndeki bilimsel çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.

Kınanın kanser hastalığı için nasıl kullanılacağı hakkında henüz yapılan bir açıklama bulunmamaktadır. Zaman içinde belki kınadan üretilecek bir ilaç, belkide yine uzmanların nasıl kullanılacağı hakkında yapacağı bir açıklama bizi aydınlatacaktır. Kına kansere iyi geliyor diye kesinlikle içmeye kalkmayınız. Sağlığınız için tehlike yaratabilir. Kınanın kansere umut olduğu açıklamasını yapan uzmanların kullanımı konusunda yapacakları açıklamaları bekleyiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir