oruç tutarken nasıl beslenmeli Google

oruç tutarken nasıl beslenmeli

Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz Kimler Oruç tutmamalıdır:

Doç. Dr. Orhan Tarçın yaz sıcağında sağlıklı oruç tutmanın sırlarını açıklıyor.

Sağlıklı oruç tutmak için nelere dikkat etmeli:

* Oruç tutarken ani tansiyon ve şeker düşmelerinin önüne geçebilmek amacıyla iftar ve sahur arasında su, komposto, ayran üçlüsünü içmek gerekir.

* Sahur ve iftar süreçlerinde mümkün olduğunca su içmeye özen göstermeliyiz.

* Elektrolit dengesini sağlamak için ise daha çok ayran ve taze sıkılmış meyve suları içilmelidir.

* İçeceklerimizi çok soğuk içmemeliyiz.

* İftarda kızartma gibi ağır ve yağlı gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmalıyız.

* İftara çorbayla başlamak çok sağlıklı olacaktır.

* İftar öğününde mutlaka sebze yemeğine yer vermek ve mümkün olduğunca iyi çiğneyerek yavaş tüketmeye özen göstermek gerekir.

* iftarla sahur arasında az ve sık beslenmeliyiz. Ara ve ana öğünleri atlamamalıyız.

* Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu hatırlayın! Bu nedenle mutlaka sahura kalkmalısınız. Sahurda hazmı kolay, yüksek enerji içeren besinler tercih edilmelidir. Yeterli ve dengeli bir sahur ile gün boyu enerjik ve tok hissedebilirsiniz.

* Beyaz unla hazırlanmış sıcacık pide kan şekerinizi hızla yükseltir ve kısa süre içerisinde aynı hızla kan şekerinin düşmesine neden olur. Bu nedenle pide yerine kepekli, çavdar gibi esmer ekmek tercih edilmesi tokluk daha doğru olacaktır. Beyaz unla yapılmış pide yemek istediğinizde de ölçülü bir dilim yemenizde fayda vardır.

* Fiziksel aktivite Ramazan ayında da ihmal edilmemelidir. İftardan bir saat sonra, 20 dakikalık yürüyüşünüzü mutlaka yapın.

* Orucunuzu hurma ile açmak isterseniz; dört adet hurmanın bir porsiyon meyveye eşit olduğunu bilerek uygun miktarlarda tüketebilirsiniz. Kan şekeri hassasiyeti olanlar, başlangıcı hurma ile yapmak yerine, bir miktar besin tükettikten sonra tercih ederlerse daha sağlıklı olur.

* İftariyelikler, pastırma, salam, sosis gibi şarküteri ürünleri, kızartma, kavurma vb. yağlı yiyeceklerden, hamur işleri, acılı ve baharatlı yemeklerden, şerbetli-kızarmış tatlılardan mümkün olduğu kadar uzak durmaya özen gösterin.

Doktor kontrolünde oruç tutması gereken hastalar:

Karaciğer fonksiyon bozukluğu olan hastaların, yani karaciğerin durumunu gösteren enzimleri yüksek olanların genel olarak oruç tutmamalarını tavsiye etmekteyiz. Bunun için incelemeler yapılır. Çünkü kan şekerlerinin ani düşmesine bağlı şikayetler görülebilir. Şikayet oluşturmayan safra kesesi taşlarında hasta, oruç tutabilir.

İnsüline bağımlı olan hastalarda, oruç tutmak sakıncalıdır. İnsüline bağlı olmayan diyabetli hastalarda ilaç kullanımı ile doktor kontrolünde oruç tutulabilir. Bu hastalarda sık sık kan şekeri kontrol edilmelidir.

Reflü ve ülser şikayeti olanların, Ramazan ayından önce mutlaka hekime başvurmalarını öneriyoruz. Ülser iyileşmişse oruç tutabilir. Ancak bu hastaların günde bir tane mide koruyucu ilaç almaları gerekmektedir. Çünkü ülser yeniden ortaya çıkabilir. Sahurda yemekten önce alınan koruyucu hap, oruç esnasında mide şikayetlerinin ortaya çıkmasını engelleyecektir.

Oruç Tutmaması Gereken Hastalar:

* Şeker hastaları (diyabet)
* Kalp yetmezliği olanlar
* Kemoterapi alan hastalar
* Ağır kansızlığı olanlar
* Ağır karaciğer hastaları
* Böbrek yetmezliği olanlar
* Pankreatiti olanlar
* Aktif mide veya oniki parmak ülseri olanlar
* Midesi ameliyatla küçültülen hastalar
* İshali olanlar

Oruç Tutarken Kabızlığa Dikkat:

Uzun süreli açlık nedeniyle bağırsak hareketlerimiz azalır ve sindirim sisteminin çalışamaması nedeniyle kabızlık gibi problemler ortaya çıkabilir. İftar ve sahurda, birden yüklenerek çok miktarda ve ağır yemekler yenildiğinde aşırı hazımsızlık ve gaz olur. Bu nedenle öğünlerinizi mutlaka çok küçük lokmalar halinde ve yavaş yavaş yemelisiniz. Ramazan ayı süresince sindirim sisteminizin sağlığı için; yeterli su ve sıvı alımıyla beraber, posa içeriği fazla olan sebze yemeği ve yeşil salata, miktarına dikkat ederek meyve, tam tahıllı ekmek ve probiyotik yoğurt tüketmenizi öneririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir