ramazan hastalıklarına bitkisel çözüm Google

ramazan hastalıkları

Ramazanda Sık Karşılaşılan Hastalıklar ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Ramazan ayında, uzun süre aç ve susuz kalan bedenimizde sık rastlanan hastalıkları ve nasıl tedavi edileceğini açıklayan, Dr. Barış Mutluer acil yardım merkezlerine başvuran hastaların şikayetleri konusunda açıklamalarda bulundu. Rahat ve sağlıklı bir ramazan geçirmek ve orucumuzu hastalanmadan tutabilmek için neler yapılması gerektiğini anlattı.

Ramazanda Reflü Hastası Olmamak İçin Ne Yapılmalı:

Yemek borusunun alt ucunda yer alan kapağın fonksiyonunu yitirmesiyle mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması anlamına gelen ve her beş kişiden birinde görüldüğü kaydedilen reflü, özellikle Ramazan ayında kişilerin yaşam kalitesini oldukça düşürüyor. Dr. Barış Mutluer, reflüden korunma yöntemlerini ve özel beslenme önerilerini şöyle sıralıyor: “Bütün gün boş kalan mideye bir anda yüklenmemeli, az miktarlarda aralıklı olarak yenmeli. Kızartma, kavurma, çok sıcak ya da soğuk besinler yerine, hazmı kolay yiyecekler tercih edilmeli. Koyu çay, kahve, asitli içecekler, domates ve acı baharatlar gibi gıdalar tüketilmemeli

Kapak basıncını artırmak için proteince zengin, yağlı besinler tercih edilmeli. Midedeki yemek miktarını azaltmak için yemek esnasında sıvı alımı en aza indirilmeli; hatta öğün sonrasına bırakmalı. Karın içi basıncı artırmaya sebep olabilecek kemer, korse gibi mideyi sıkıştırıcı aksesuarlar kullanılmamalı. Yemek yedikten en az 1 saat sonra yatılmalı; gece boyunca, mide içeriğinin yemek borusuna kaçmaması için yatarken baş kısım yüksek tutulmalı.”

Oruç Tutarken Hazımsızlık Sorunu Bitkisel Tedavisi:

“Özellikle Ramazan ayı boyunca bütün gün hiçbir şey yemeyen kişiler iftar vaktinde hızlı ve yeterince çiğnemeden yemek yediklerinde hazımsızlık yaşamaları kaçınılmaz oluyor. Yemek yerken hava yutma ve stres gibi sebeplere de bağlı olan hazımsızlığı önlemek için iyi pişirilmiş az baharatlı besinleri, çok çiğneyerek yavaş yemek en doğrusu…”
Ramazanda Gastrit ve Ülser Doğal Tedavisi:

Ramazan ayında yanlış beslenme sonucu gastrit ve ülser şikayetlerinin de arttığını söyleyen Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Barış Mutluer, bu iki rahatsızlıktan birine sahip olan ve Ramazan’da daha rahat oruç tutmak isteyenlere şu tavsiyelerde bulunuyor: “Eğer gastritiniz varsa, yemekleri azar azar, sık aralıklarla, bol çiğneyerek, yavaş ve düzenli yemelisiniz… Yüksek miktarda koyu çay, kahve, kızartma, baharat gibi gıdalar tüketmemeye; sigara içmemeye özen gösterin.

Vücutta C vitamini alımını desteklemek için iftarda ve sonrasında mutlaka taze sebze ve meyve tüketin. Ülser şikayetiniz varsa bütün gün boş kalan midenize aniden yüklenmeden, az miktarlarda, aralıklı olarak yiyin. Rafine karbonhidratlar, bazı hastalarda midede yanmaya neden olduğu için şeker tüketimi de azaltılmalıdır. Doku onarımı için proteince zengin besinler tüketilmeli, tercihen yemekler bitkisel sıvı yağla yapılmalıdır.”

Kaynak: Dr. Barış Mutluer

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir