safra kesesi ağrısı nasıl anlaşılır Google

safra kesesi

SAFRA KESESİ AĞRILARI NASIL ANLAŞILIR BİTKİSEL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Toplumda sıkça karşılaşılan safra kesesi taşları ile ilgili bilgiyi Anadolu Sağlık Merkezi’nden Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Selçuk Kihtir veriyor. Safra kesesi taşlarının neden olduğu ağrı nasıl anlaşılır ve tedavi yöntemleri nelerdir açıklayan Doktor Kihtir, safra kesesi ağrılarının doğal çözüm yöntemlerini de anlatıyor.

Safra kesesi taşları vücutta safrayı oluşturan kolesterol, safra tuzları gibi komponentlerin bileşimindeki dengesizliklerden dolayı oluşur. Ender görülen bazı kan hastalıkları ve ameliyat türleri de safra kesesinde taş oluşumuna neden olabilir.

Safra Kesesi Ağrıları Nasıl Anlaşılır Belirtileri Nelerdir:

Yemek sonrası hazımsızlık, gaz şikayeti, karın ağrısı, sırta vuran ağrı gibi değişik belirtileri olabilir. Taşa bağlı safra kesesi iltihaplanmalarında karın ağrısının şiddetinde belirgin artış, ateş ve kusma görülebilir.

Safra kesesi taşının keseden ana safra yollarına düşmesi halinde, safra yollarının ve pankreas yollarının tıkanmasına bağlı sarılık, şiddetli sırt ağrısı daha da önemlisi karaciğer ve pankreas iltihaplanmasına bağlı hayati tehlike taşıyan ağır klinik tablolar görülebilir. Safra kesesinde taş görülme sıklığı yüzde 10-20 civarındadır. Yaşlılarda, kilolu insanlarda, kadınlarda, ailesinde safra kesesinde taş hikayesi olanlarda daha sık görülür.

Safra Kesesi Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir:

Günümüzde safra kesesi taşlarının tedavi yöntemi cerrahidir. Bu da öncelikle halk arasında kapalı yöntem denilen laparoskopik yöntemle yapılır. Akut veya tekrarlayan iltahaplanmalara bağlı safra kesesindeki değişiklikler nedeni ile bazen açık yöntemle de yapıldığı durumlar vardır
Ağır ve yağlı bir yemekten 1-2 saat sonra başlayıp birkaç saat süren, karnın sağ üst bölümünde, kaburga yayının hemen altında ve mide üzerinde belirginleşip sağ kürek kemiği altına doğru yayılan, ani başlangıçlı ağrıların safra kesesi taşı ile ilişkili olabileceğini düşünmelisiniz. Bu ağrıların en önemli özelliği, şiddetinin yavaş yavaş artması ve belli bir düzeye ulaştıktan sonra hafifleyip azalmasıdır. Çoğu kez ağrıyla birlikte bulantı da vardır. Ağrıya kusma eşlik ediyor, ateş, titreme ve sarılık gibi belirtiler ortaya çıkıyorsa taşın safra kesesinden safra yoluna geçtiği, iltihaplı bir probleme dönüştüğü düşünülmelidir.

Safra Kesesi Ağrılarına İyi Gelen Bitkisel Kür
:

Malzemeler:

* 2 ölçü hindiba (kök ve yaprak),
* 2 ölçü hatmi kökü,
* 1 ölçü ısırganotu,
* 1 ölçü pelinotu,
* 1 ölçü civanperçemi,
* 1 ölçü nane.

Hazırlanışı ve Kullanımı:

Bitkiler ve kökler çok ince kıyılarak ölçülür ve iyice karıştırılır. Bir yemek kaşığı dolusu bitki, akşamdan 1 bardak soğuk suya eklenir, ertesi sabah süzülür ve gün boyunca yudumlanarak içilir (gün boyunca 2 bardak da olabilir).

Karaturp özsuyu, safrakesesi ve safra yolları iltihabını yatıştırabilir. Başlangıçta, günde 100g taze sıkılmış karaturp özsuyu gün boyuna yayılarak yudumlanır ve kademeli olarak 300g’a kadar çıkarıldıktan sonra, yine kademeli olarak 100g’a dönülür. Bu özsu kürü 14 gün içinde tamamlanır. Karaturp özsuyu her gün taze hazırlanır.

Uzmanlar yukarıdaki bitkisel karışıma ek olarak, safrakesesi bölgesine uygulanan İsveç Şurubu kompresleri, özellikle ağrı krizlerinde fevkalade rahatlatıcı olabileceğini de belirtiyor.

Safrakesesi iltihabının tedavi süresinin kısaltılabilmesi için, Echinacea preparatları kullanımı çok yararlı olacaktır.

One Comment

  1. umut dedi ki:

    YAKLAŞIK İKİ YIL ÖNCE SIRTIMDA VE KABURGAMIN ALTINDA BÜYÜK BİR AĞRIYLA HASTANEDE SOLUĞU HASTANENİN ACİLİNDE ALDIM.ULTRASONDA 7 ADET TAŞ VE ÇAMURR OLDUĞUNU ÖĞRENDİM.ASKERİ HASTANEDE GENEL CERRAH OLAN BİNBAŞIM ACİLEN AMELİYAT OLMAMI İSTEDİ.KORKTUĞUMDAN AMELİYAT OLMADIM VE UYGULADIĞIM KÜR SAYESİN DE KARAKOLDA KANEPEYE UZANIRKEN 7 ADET TAŞ VE ÇAMURU MİDEME DÜŞÜRDÜM VE BOŞALTIM SİSTEMİNDEN ÇIKARDIM.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir