strese ve uykusuzluğa sardunya çiçeği Google

Sardunya Çiçeği

Güzeller Güzeli Sardunya Strese Çare Oluyor

Sardunya güzelliği ile evlerimizi, balkonlarımızı süsleyen, çeşitli renkleri ile hayatımıza renk katan br çiçektir. Peki Sardunya çiçeğinin strese ve uykusuzluğa iyi geldiğiniz biliyor musunuz? Uykusuzluk çekenler için gece odalarına sardunya koymaları çok faydalı oluyor. Ekolojik Yaşam Uzmanı Erkan Şamcı sardunya çiçeğinin faydalarını ve nasıl yetiştirilmesi gerektiğini anlattı. Sardunya çiçeğinin daha sağlıklı büyüyüp çiçek açması ve uzun ömürlü olması için neler yapmalıyız açıkldı. Sardunya yetiştirmenin püf noktaları nelerdir anlatalım.

Sardunya Çiçeğinin Faydaları:

Sardunya sinir sistemini gevşetir ve mutluluk verir diyen Erkan Şamcı, sardunyayı sevin yapraklarına dokunun, onu okşayın ve koklayın nasıl da rahatladığınızı ve mutlu bir gün geçirdiğinizi şaşırarak görürsünüz diyor. Sardunyanın insanı rahatlatır ve relax yapar. Eğer gece uykusuzluk sorununuz varsa yatağınıza 1- 1.5 metre uzaklığa sardunya çiçeğinizi koyarak uyuyunuz. Uykusuzluk sorununuz sona erer, hemen uykuya dalarsınız. Rahat ve sağlıklı bir uyku sonrası sabaha mutlu ve huzurlu uyanırsınız. Normalde sardunya açık havada yetişen bir çiçektir ancak gündüz balkonunuza alıp gece tozunu yıkayıp yatak odanıza alabilirsiniz. Ayrıca sardunya keskin kokusu ile sivrisinekleri evinizden kovar. Gördüğünüz gibi sardunya mis gibi kokusu ve güzelim çiçekleriyle ne kadarda faydalı bir çiçekmiş.

Sardunya Nasıl Yetiştirilir:

Sardunya çiçeğini aldınız ve balkon saksınıza dikmek mi istiyorsunuz, öncelikle saksınızın dibine çakıl döşeyin. Çakıl çiçeğinizin köklerinin hava almasını sağlar ve çiçeğin dibinde fazla suyun kalmasını önleyerek suyu süzer. Bu yöntem çiçeğinizin daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Sardunyanızı dikerken köklerini açıp hhava almasını sağlayın. Fazla kökleri elinizle kopararak temizleyin. Saksıya yerleştirip boş kalan kenarlarını toprak ile doldurun. Sardunya çok fazla sarı yapraklar atan bir çiçektir. Bu bir hastalık değildir, sardunya çiçeğinin bir özelliğidir. Sardunyanızın sararn yapraklarını bir makas yardımı ile keserek temizleyiniz. Sardunya çiçeğinizi diğer çiçeklerde olduğu gibi ılık ve dinlenmiş su ile sulayın. Çiçekleri sabah saatlerinde sulamak en iyisidir. Akşam suladığınızda gece boyunca çiçeğim köklerinde bakteri üreyebilir. Sabahın erken saatinde suladığınızda gün boyu çiçeğiniz gün ışığıyla birlikte sağlık bulacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir