stresi azaltan antideprasan etkili bitkiler Google

Stresi Azaltan

Antidepresan Yerine Geçen Stresi Azaltan Bitkiler ve Faydaları:

Günümüzde yaşam şartları nedeniyle stres çok sık görülen bir hastalık haline geldi diyebiliriz. Stresle baş edebilmek oldukça zor diyebiliriz. Strese ve psikolojik rahatsızlıklara doktorlar antidepresan ilaçlar ile tedavi önerirler. Elbette doktor tavsiyeleri çok öenmlidir. Şimdi size alternatif bir tedavi olarak antidepresan etkisi olan bitkilerden bahsedeceğiz.

ÇİKOLATA

Çikolatanın mutluluk verdiğini duymuşsunuzdur. Çikolata stresi yenmek konusunda çok etkili bir yiyecektir. Özellikle koyu renklli bitter gibi çikolataları tercih etmenizde fayda var. Kilo sorununuz varsa bir parça çikolatayı dil altınıza koyup yavaş yavaş emerek tüketiniz. Bu sayede hem daha az yemiş olursunuz kilo yapmaz. Hemde stres için çikolatadan faydalanmış olursunuz.

MUZ

Muzun potasyum deposu çok faydalı bir meyve olsuğunu biliriz. Peki strese iyi geldiğini biliyor muydunuz. Muzda bulunan Tryptophan adı verilen bir tür amino asit, vücutta serotonin hormonunun salgılanmasında önemli roller üstleniyor. Serotonin ise sizi rahatlatıcı ve mutlu edici bir etkiye sahip. Aynı zamanda duygusal olarak kendinizi daha rahat kontrol edebilmenizi de sağlamaktadır.

FINDIK VE CEVİZ

Fındık ve cevizin eneri veren besinler olduğunu biliriz. Enerjimizi artıran fındık ve ceviz stres içinde çok faydalıdır. Fındık ve cevizin içeriğinde bulunan E vitamini ve omega-3 yağları da depresyonla mücadelede klinik açıdan da kullanılmaktadır.

DOMATES

Yaz kış vazgeçemediğimiz domateste strese ve depresyona oldukça faydalı bir sebzedir. Domateste fazla miktarda bulunan likopen pigmenti ise inflamasyonu, dolayısıyla stresi azaltıyor. Likopen, domatesin daha çok kabuk kısmında olduğundan, cherry domates gibi boyut olarak daha küçük olanların bu stres seviyesini düşürmede daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz. çünkü cherry domatesin kabuk oranı, normal domatese göre daha fazladır.

MOR PATATES

Beyaz patateslere kıyasla on kat daha fazla antioksidan ve antosiyanin içerdiği düşünülen mor patatesler de stres düşürücü bir özelliğe sahip. Mor ya da beyaz, yüksek oranda iyot bulunduran patates kabuğu da tiroid hormon seviyelerini düzenlemeye yardım ediyor. Bu da duygusal iniş-çıkışları önleyici etki yaratır.

BÖRÜLCE

Özellikle Ege yöresinde çeşitli yemekleri yapılan börülce sağlığımız için oldukça faydalı bir sebzedir. Folik asit bakımından oldukça zengin olan börülce, özellikle hamileler için tavsiye edilir. Folik asit; modumuzu ve uyku düzenimizi dengelemeye yardımcı olan norepinefrin ve serotonin salgılanmasında da önemli bir rol üstleniyor.

KEKLİK OTU

Keklik otu, caffeic, quercitin ve rosmarinic olan asit türlerini içerir, bu asit türleri depresyon ve anksiyeteye karşı sizi kuvvetlendirir. Yetiştirilmesi son derece kolay da olan keklik otu, sıkıntılarınıza son vermenizde oldukça faydalı olabilir.

AYÇEKİRDEĞİ

Ayçekirdeğinin sarı yaprakları, evrensel ‘mutluluk’ sembollerinden biri. Vücudun modunuzu dengeleyen norepinefrin kimyasalını salgılamasını sağlayan fenilala aminoasiti bakımından zengin olan ayçekirdekleri, en doğal antidepresanlarınızdan biridir.

Bu saydığımız besinleri bolca tükettiğinizde stresiniz azalır ve rahatlarsınız. Depresyon gibi psikolojik sorunlarınız olmaz. Çağımızın hastalıklarından doğal yöntemlerle korunmak için bol bol saydığımız besimleri yemeye ne dersiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir