vitiligo ala hastalığı nasıl iyileşir Google

Vitiligo Ala Hastalığı Neden Olur ve Nasıl İyileşir

Vitiligo yada halk arasında bilinen ismiyle Ala hastalığı leke şeklinde görülen bir cilt hastalığıdır. Vitiligo hastalığı nasıl oluşur: Derimizde pigment üreten, dolayısıyla derimize rengini veren melanosit hücreleri vardır. Çeşitli sebeplerden dolayı, bu melanositlerin hasar görmesi sonucu, pigment üretilemez. Pigment yetersizliği sonucu deride beyaz lekeler oluşur. Bu şekilde deride ortaya çıkan hastalığa vitiligo denir.

Vitiligo lekeleri vücutta en çok el, kol, bacak, yüz ve genital bölgede görülür. Lekelerin büyüklüğü değişebilir. Nokta şeklinde küçük olabildiği gibi daha geniş bir alana yayılmışta olabilir. Vitiligo hastalığı ailesinde vitiligo olan kişilerde daha çok görülür. Kalıtımsal bir hastalıktır denilebilir. Vitiligo hastalığının nedeni deriye rengini veren melanosit hücrelerin azalması sonucu pigment üretilememesidir. Neden pignment azaldığı tam olarak bilinmemektedir. Fakat uzmanlar araştırmaları sonucu vitiligoya neden olabilecek durumları açıklıyor. Bağışıklık sisteminin bozulması, güneş yanması, stres, bazı hastalıklar ve çarpma gibi faktörler bu hastalıkta etkin rol oynar.

Vitiligo hastalığının belirtisi ciltte oluşan lekelerdir. Tanı konması ve teşhisi gözle görülebildiğinden çok kolaydır. Vitiligo tedavisi için ilaç ve krem tedavisi uygulanır. Tedavideki tek amaç melanosit hücrelerinin çalışmasını normal hale getirmektir. İlaç ve krem tedavilerinde dikkatli olmak gereklidir. Yan etkileri ile cilde ve vücuda zarar verebilir. Tedavi süresince güneşten iyi korunmak gerekir. Teknolojinin ilerlemesi ile uygulanan yeni bir yöntem vardır. Lokal ultraviyole B (UVB) ışık tedavisidir. Yeni ve gelişmiş bir yöntemdir. B u ışık tedavisi sadece lekelerin olduğu bölgelere uygulanır. Böylece vücudun diğer bölgelerinin oluşacak yan etkilerden korunması amaçlanır. Bu tedavi için bir kaç seans yeterli olmamaktadır. En az 10 seansta hastalığa cevap alınmaktadır. Bu seanslardan sonra hasta normal yaşamını sürdürebilmektedir. Haftada 2-3 seans uygulanır. Vitiligo bulaşıcı bir hastalık değildir. Asla kişiden kişiye bulaşmaz.

Vitiligo hastalığı için herbalist doktorların açıkladığı bitkisel kürlerde bulunmaktadır. Öncelikle tıbbi tedavi şarttır diyoruz fakat tamamlayıcı olarak alternatif tıptanda faydalanılabilir. Vitiligoya iyi gelen bitkiler ile hazırlanan bitki kürleri hastalığı azaltabilir hatta iyileştirebilir. Vitiligo hastalığından uzak sağlıklı bir cilt dileklerimizle.

One Comment

  1. Nese dedi ki:

    Vitiligoda iyi gelen bitki kürü onerenilirmisiniz..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir