adamotu nedir Google

Adamotu Nedir

Adamotu (Mandragora officinarum) : Köpekotu olarakta bilinen adamotu, patlıcangillerden geniş yapraklı, fena kokulu bir bitkidir. Mavimsi, mor renkli çiçekler açan, rozet yapraklı ve kökü, insan şeklini andıran çok yıllık otsu bir bitkidir. İsmini insanı andıran köklerinden almıştır. Zehirli bir bitkidir. Bilhassa Antalya çevresinde yetişir. İçeriğinde “Hyoscyamine”, “Hyoseine” ve “Atropine” vardır.

Adamotunun Faydaları:
* Uyuşturucu ve ağrı kesici özelliği vardır.
* Cinsel isteği arttırır.
* Yatıştırıcı özelliği ile ağrıları dindirmeye yardımcı olmasının yanında halsizliği gidermeye ve spazmları çözmeye yardımcı olur..

Adamotu nasıl kullanılır:
Adamotunun kökleri kurutularak toz haline getirildikten sonra kullanılır. Merhem haline getirilip egzamaya karşı harici olarak ya da ağrı kesici ve sakinleştirici etkisi için çayı yapılarak dahilen kullanılabilir. Zehirli bir bitki olduğu için dikkatli kullanmak gerekir. Başlıca zehirlenme belirtileri deride kızarıklık, ağız kuruluğu, huzursuzluk, uyku hali, hayal görme olarak sayılabilir. Daha ileri aşamada nefes darlığına ve hatta ölüme kadar varabilir. Bu nedenle kullanımı sadece uzman kişiler gözetiminde olmalı ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde derhal kesilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir