akdiken bitkisi Google

AKDİKEN BİTKİSİ FAYDALARI VE KULLANIMI

Akdiken (Rhamnus cathartica): Cehrigiller familyasından dalları karşılıklı, uçları diken halinde olan, sarı-yeşil renkli küçük çiçekler açan, 3-6 metreye kadar boylanabilen ve 100 yıl kadar yaşayabilen bodur bir ağaçtır. Bütün Avrupa ve Anadolu’da, genellikle orman gibi ağaçlık alanların kenarlarında ve nemli yerlerde yetişir. Meyvesi acıdır. Geyikdikeni olarak da bilinir.

Akdikenin Faydaları:

* Etkili bir müshil olan akdiken idrar arttırıcıdır ve kabızlığı gidermekte faydalıdır. * 15-20 tane meyve şiddetli ishale neden olabilir.
* Derideki kaşıntıları kesmeye yardımcı olur.
* Sinirleri yatıştırır ve uykusuzluğa iyi gelir..
* Balla karıştırılıp gargara yapılırsa boğaz ağrılarına iyi gelir.
* Kalp çarpıntılarına iyi gelir.
* Sarılığa iyi gelir.
Akdiken nasıl kullanılır:

 Meyveleri, kök ve kabukları kullanılır. Meyvelerinin sıkılması ile çıkarılan su kullanılabileceği gibi meyveler kurutulup toz haline getirildikten sonra suyla kaynatılarak da kullanılabilir. Fazla miktarda yenilirse şiddetli karın ağrısı yapabilir. Akdiken çiçeği kaynatılıp suyu ile gargara yapılırsa boğaz ağrılarını dindirmeye yardımcı olur. Yaprakları ezilerek kanayan yaraya konursa kanamayı azaltır. Akdiken meyvesinin suyu da siğil ve kaşıntılara karşı faydalıdır.

Akdiken Bitki Çayı Hazırlanışı:

Kurutulan meyve ve yapraklarından 2 tatlı kaşığı 1 bardak kaynamış suya konulur.10-15 dakika süreyle demlendirilip süzülür. Bu çaydan, sabahleyin 1 bardak içilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir