demirhindi nedir Google

DEMİRHİNDİ FAYDALARI VE KULLANIMI

Demirhindi (Tamarindus indica): Sıcak ülkelerde yetişen, sarı-kırmızı salkımlar halinde çiçekleri ve koyu kırmızı renkte, mayhoş tatta meyveleri olan, 20-25 metre boylarında bir ağaçtır.

Demirhindinin Faydaları:

* Meyvesi dışkıyı yumuşatarak kabızlığı giderir ve bağırsakları temizler.

* Vücudu rahatlatır.

* Susuzluğu giderir ve serinlik verir.

* Yaprakları bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur.

Demirhindi Nasıl Kullanılır:

 Demirhindi ağacının meyveleri yenebileceği gibi baharat olarak da kullanılır. Ayrıca, reçel ve demirhindi şerbeti yapımında kullanılır. Demirhindi şerbeti yapmak için çekirdekleri alınmış demirhindi meyveleri kaynar suda bir süre kaynatıldıktan sonra suyu süzülür. Süzülen suya bolca şeker ya da bal katılarak, bu su tekrar kaynatılır ve süzülür. Elde edilen şerbet soğutulduktan sonra keyifle içilir. İstenirse Demirhindi şerbetine çeşitli baharatlar da katılabilir. Osmanlı Mutfağı’nda oldukça yaygın olarak kullanılmıştır. Demirhindinin yaprakları ise kaynatılarak suyu içilebilir. Bu su bağırsak solucanlarını düşürmekte faydalıdır.

Demir Hindi Şerbeti Hazırlanışı:
Aktardan alacağımız demir hindi meyvesi macuna benzer yapıdadır. Misket büyüklüğünde demir hindi 1 litre suda kaynatılır ve süzülür buzdolabında soğutulur. İçilirken limon ve nane eklenip içilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir