ebegümeci faydaları Google

EBEGÜMECİ NEDİR FAYDALARI NELERDİR NASIL KULLANILIR

Ebegümeci nedir:

Ebegümeci Bitkisi: Kendi kendine yetişen ve mor renkte çiçekler açan bir bitki olan Ebegümecinin yaprakları sebze olarak, çiçekleri de ilaç olarak kullanılır.

Ebegümecinin Faydaları:

* Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser.
* Ateş düşürücüdür.
* Nezle ve bronşite iyi gelir.
* Burun kanamasını keser; Burun tıkanıklığını giderir.
* Nefes darlığında faydalıdır.
* Mide ağrısına ve bulantısına karşı etkilidir.
* Dişeti hastalıklarında faydalıdır. Mide ve Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur.
* Kabızlığı giderir.
* Ses kısıklığını, boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir.
* Cildi korur, yumuşatır ve nemlendirir.
* Gözaltı kırışıklıklarına ve şişliklerine iyi gelir.

Ebegümeci nasıl kullanılır:

Tazesi sebze olarak tüketilir. Kuru yaprakları ve çiçekleri de suda kaynatılmak suretiyle Ebegümeci Çayı olarak ya da lapa haline getirilerek haricen kullanılır. Lapa haline getirilip çıbanların, yaraların ya da egzama olan bölgenin üzerine konursa yararı görülür. Kaynatılıp demlendikten sonra ellere ve ayaklara banyo yaptırılırsa yorgunluğu giderir. Gözlere pansuman yapılırsa gözleri dinlendirir. İnce ciltlere de faydalıdır.

Ebegümeci çayı hazırlanışı:

Bir tatlı kaşığı kurutulmuş bitki, orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suya akşamdan eklenir, sabahleyin süzülür veya acil durumlarda aynı miktar bitki bir su bardağı sıcak suyla demlenir, 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3-4 bardak içilebilir.

İbrahim Saraçoğlu Ebegümeci kürü:

Kronik bademcik enfeksiyonuna karşı kür :

Kaynamakta olan bir bardak klorsuz suya (yaklaşık 150-200 ml) dört-beş gram adaçayını ve iki adet ebegümeci yaprağını ilave ederek on dakika kısık ateşte kaynatınız. Kaynama süresi tamamlandıktan sonra süzünüz. Soğuduktan sonra gargaraya hazır demektir. Her gün en az üç defa gargara yapılır. Bademcik enfeksiyonunuz ileri derecede ise hiç çekinmeden günde altı-yedi defa gargara yapabilirsiniz. Bir ay boyunca her gün gargaraya devam ediniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir