güzel avrat otu nedir Google

GÜZEL AVRAT OTU FAYDALARI VE KULLANIMI

Güzel Avrat Otu: (Atropa belladonna, Belladon / Atropa belladonna / Deadly nightshade) Patlicangillerden, kireçli topraklarda yetisen 180 cm kadar boyunda birkaç sene yasayan nahos kokulu bir bitkidir. Meyveleri kiraz gibi yuvarlak ve siyah renktedir. Çiçekleri boru seklinde, koyu kirmizimsi veya sarimtiraktir. Terkibinde bir çesit zehir olan “Atropin” vardir. Sadece tibbi maksatla kullanilir. Bir hekim tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanilmamalidir. Siyah renkte, kiraza benzeyen meyveleri olan, mor renkli çiçekler açan, 1,5 metreye kadar boylanabilen, nahoş kokulu ve zehirli bir bitkidir. Atropin, skopolamin ve hyosiamin adlı alkaloidler içerir.

Güzel Avrat Otunun Faydaları:
* Orta Kulak ve bademcik iltihaplarına karşı etkilidir.
* Hekimlikte ilaç yapımında kullanılan bu bitkiden, ağrı kesici özelliği ile ağrı kesici ilaçların üretiminde faydalanılır.
* Mide ve bağırsak, kalp, sinir, beyin ve astım hastalıklarında kullanılan ilaçların üretiminde de kullanılır.
* Parkinson hastalığında görülen şikayetleri azaltır.
* Kalbi yavaşlatır ve kan basıncını yükseltir.
* Yüksek dozlarda tersine etki gösterir.
* Gastrit ve ülser şikayetlerini azaltır.
* Spazm çözücüdür.
* Çocuklarda görülen gece altını ıslatmaları önlemeye yardımcı olur.
* Nefes darlığını giderir ve özellikle astım nöbetlerinde nefes almayı kolaylaştırır.

Güzel Avrat Otu Nasıl Kullanılır:
Kullanılan kısımları kökleri ve yapraklarıdır. Fakat çok zehirli bir bitki olduğu için ancak uzmanlar tarafından hazırlanan ilaçlar içerisinde kullanılır. Evde kullanılması tehlikelidir. Başlıca zehirlenme belirtileri baş ağrısı, aşırı sinirlilik, boğazda kuruluk ve susuzluk hissi, sayıklama ve hayal görmedir. Zehirlenme halinde derhal bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir