hatmi çiçeği Google

HATMİ ÇİÇEĞİ NEDİR FAYDALARI NELERDİR NASIL KULANILIR

Hatmi Çiçeği (Althaea officinalis): Ebegümecigillerden; büyük, yuvarlak, yumuşak yapraklı ve uzun köklü bir bitkidir. Çiçekleri beyazımsı mor veya pembedir. Hekimlikte kökü ve yaprakları kullanıllır. İçeriğinde fazla miktarda müsilaj vardır. Çiçekleri Temmuz ve Ağustos aylarında, kökleri ise Sonbahar aylarında toplanıp, kurutulur. Geniş yapraklı ve farklı renklerde büyük çiçekler açan ve daha çok süs bitkisi olarak kullanılan, uzun köklü bir bitkidir. Uçucu yağ, sarı ve acı madde, nişasta, müsilaj, mineraller ve pektin içerir.

Hatmi Çiçeğinin Faydaları:

* Vücuda rahatlık verir.
* Göğsü yumuşatır ve balgam söktürür.
* Öksürüğü keser.
* Nezle ve bronşit şikayetlerini azaltır.
* Boğaz, ağız ve diş eti iltihaplarını giderir.
* Bağırsak iltihaplarında faydalıdır.
* İdrar söktürür ve idrar yollarını yumuşatarak sancıları dindirir.
* Ciltteki yaraları iyileştirmeye yardımcı olur.
* Cilt bakımı için de faydalıdır.

Hatmi Çiçeği Nasıl Kullanılır:

Hatminin kökü, yaprağı ve çiçeği ilaç yapımında kullanılır. Kökleri salata, şekerleme gibi yiyeceklere tat vermek için kullanılmaktadır. Hatmi taneleri dövülüp toz haline getirildikten sonra vücuda sürülürse böcek ve sivrisinek sokmalarını önler. Hatmi çiçeği çay yapılıp içilirse soğuk algınlığı, nezle ve öksürüğe iyi gelir. Hatmi tohumu böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olur. Yaprakları ile arı sokan yer ovulursa ağrıyı ve kızarıklığı giderir. Köklerinden çay yapılıp içilebilir.

Hatmi Çiçeği Çayı Nasıl Hazırlanır:

1 bardak kaynar suya 10 gram hatmi çiçeği atılıp 10 dakika demlenir ve süzülür. İsteğinize göre içine 1 tatlı kaşığı bal ilave edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir