inci çiçeği nedir Google

İNCİ ÇİÇEĞİ NEDİR FAYDALARI NELERDİR NASIL KULLANILIR

İnciçiçeği (Convallaria majalis) (Mayısçanı, Müge) : Zambakgiller familyasındandır. Orta Avrupa”nın dağ ve ormanlık bölgelerinde yabani ve yaygın olarak yetişen, 15-30 cm. boylanabilen, sürüngen kök gövdeli çokyıllık otsu bitkidir. Ülkemizde İstanbul, İzmit ve Toros dağları bölgesindeki ormanlarda yetiştiği gibi, bazı bahçelerde de süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Gölgelik ve nemli yerleri seven bitkinin kökü, rizomundan (kökgövde) çevreye yayılan kökçükler şeklinde; yaprakları sapsız, elips biçiminde, iri ve geniştir. Her sürgününde iki yaprak yer alır. Nisan-Mayıs aylarında açan küçük beyaz çiçekleri saplı, çan biçiminde sarkık ve keskin kokuludur. Küçük meyvesi kırmızı renkli ve kokuludur.

İnciçiçeğinin kök, rizom, sap, yaprak ve çiçekleri, yapışkan bitki sıvısı, uçucu yağ ve glikozitleri içerir. Çiçeklerinden çıkarılan esans, parfüm endüstrisinde değerlidir.

İnci çiçeğinin Faydaları:
* Sağlığa yararlı bitkiler arasında kalbimiz için en değerli şifa verici etkiyi inciçiçeği yapar. Özellikle kalbi yaşlanan ve kan damarları daralan kişilerde kalbi güçlendirici etkisi vardır.

* Kalp çarpıntılarını keser.

* İdrar söktürücüdür.

* Müshil etkisi de vardır.

* İnme ve sara hastalıklarına şifalıdır.

İnci Çiçeği Naısl Kullanılır:
İnci çiçeği, çiçek açtığı Nisan ve Mayıs aylarında yaprak ve çiçekleri toplanıp gölge ve havadar yerde kurutulur. 2 tatlı kaşığı kurumuş yaprak-çiçek karışımı üzerine l bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek hazırlanan infüzyon, günde iki-üç kez birer bardak olarak alınır.

• İnciçiçeğinin hiçbir zehirleyici etkisi bulunmamaktadır. Gene de kalp rahatsızlıkları için, doktor denetimi altında kullanılmalıdır

İnci Çiçeğinin Anlamı:

Inci ciceginin bulgaracasi ”momina silza”, anlami ”genc kizin gozyasi”,belki cicekleri akmak uzere olan damlalara benzedigi icin gozyasi denmis ona.Narinliginden dolayi da olsa olsa genc kizin gozyaslaridir bunlar denmistir.Ve belki bu nedenle inci cicegi bulgarcada ”genc kizin gozyasi” oldu.
Ingilizcede ”lily of the valley” denmis inci cicegine.Lily zambak demek, valley de vadi. Lily’nin diger bir anlami yureksizmis.Vadinin yureksiz(urkek anlaminda yureksiz) cicegi olur bizim inci cicegimiz o anlamiyla dusunursek lily’yi.

Degisik dillerdeki anlami ne olursa olsun, kendisine bakan gozler hangi dili konusursa konusun inci cicegi herkese ayni seyleri dusundurur sanirim.Bakan her goz onun narinligini,guzelligini gorurur,kalp yumusar daha aydinlik dusunur yurek.Ciceklerinin beyazligi insanin kalbine dokunur,aydinlatir onu.

Inci cicegi ozellikle uzuntu kaynakli kalp hastaliklarinin tedavisinde kullanilir,bu tur kalp rahatsizliklarinin tedavi edilmesinde en etkili ilactir…
Bulgarcada ”genc kizin gozyasi” belki bundan dolayi denmistir ona.Genc kizlarin gozyaslari hep kalp kirikligindan degil midir?Belki onlarin kalplerini tedavi ederken kullanildi inci cicegi,yavaslayan kalp atislarini hizlandirdi genc kizlar inci cicekleriyle.

Ingilzcede yureksiz(urkek) anlami da vardi inci ciceginin,yureklilik buldu belki yureginde birseyler eksik olanlar inci cicegi ile.Onunla atti belki burukluktan dogan urkekligi nice hasar gormus yurekler.
Turkcede ”inci cicegi” demisiz,degerlidir inci,kapali kapilar ardinda gizlenir.Inci cicegi de gizler kendini yapraklarinin arasinda tipki bir inci gibi.Ve aslinda bizde de inci gozyasi ile ozdeslesmez mi?Inci gibi akti gozyaslari deriz biz de…Gozyasi bizde de kalp kirikligini anlatmaz mi? Bizdeki kalplere de sifadir inci cicegi.
Tekrar ediyorum inci cicegi bakan her goze guzellikler dusundurur,kalplere iner narinligi ile,dil hangi lisani konusursa konussun,kalp ve goz ayni seyi hisseder.
Ve sadece uzuntu kaynakli kalp hastaliklarinin tedavisinde kullanabilirsiniz inci cicegini, bir tek inci cicegi anlar yarali kalplerin dilinden.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir