kenger otunun faydaları Google

KENGER OTU NEDİR FAYDALARI NELERDİR NASIL KULLANILIR

Kenger otu nedir:

Kenger Otu (Gundelia tournefortii) Nisan-Mayıs aylarında çiçek açan, 40-50 cm yüksekliğinde, 4070 cm boyunda, tüylü çok yıllık, sütlü, dikenli ve otsu bir bitki. Gövdeleri basit veya az dallı, kısa ve kalındır. Yapraklar derimsi, damarlı beyazımsı tüylü, gövdedekiler sapsızdır. Çiçek durumu küreye bir baş şeklindedir. Çiçekler morumsu-kırmızı renklidir. Baş kısmı olgunlukta sarımsı-yeşil renk alır ve dikenler hariç 1 cm kadar uzunlukta olup serttir. Türkiye’de yetiştiği yerler: Orta, Doğu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesinde bolca yetişir. Köylüler kengeri genelikle taze dallarının kabuklarını soyarak tüketirler.

Kenger Otunun Faydaları:

* Kenger sakızı çiğnenirse iştahı açar.
* Dişleri temizler ve diş etlerini kuvvetlendirir.

Kenger Otu Nasıl Kullanılır:

Yaz sonuna doğru bitkinin toprak üstü kısımları tamamen solduktan sonra kökün et­rafı topraktan temizlenerek açığa çıkarılır ve bir bıçakla çizilir. Çizikten akan süt koyulaşarak sakız kıvamına gelir. Toplanan sakızlar suda yıkanıp te­mizlendikten sonra yine su içinde saklanır.
Kenger otunun köklerinden elde edilen Kenger Sakızı kullanılır. Bunun dışında Kenger otu, sebze olarak kullanılabileceği gibi meyveleri kavrulup toz haline getirilerek kahve olarak da kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir