kılıç otu Google

KILIÇ OTU NEDİR FAYDALARI NELERDİR NASIL KULLANILIR

Kılıç otu nedir:

Kılıçotu (sarıkantaron) : Kılıçotugiller familyasından; Mayıs – Eylül ayları arasında sarı renkli çiçekler açan, 30 – 100 cm boyunda çok yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları sapsızdır. Koyu yeşildir. Çiçekleri dallarının ucundadır. Çiçek dallarında; pinen, cadinen, tanen, reçine, zamk, acı maddeler ve boya maddeleri vardır.

Kılıç otunun faydaları :

* Sinirleri yatıştırır.
* İdrar ve balgam söktürür.
* Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser.
* İştah açar.
* Zeytinyağı ile hazırlanan merhemi yaraları iyileştirir.
* Filizlenmiş uçlarından yapılan haşlama, bağırsak kurtlarını düşürür.

Kılıç Otu Nasıl Kullanılır:

Toprak üstünde kalan kısımları kurutularak kaynatılmak suretiyle veya yaş ya da kuru olarak zeytinyağında 2 hafta kadar bekletilerek kullanılır. Zeytinyağı ile merhem haline getirilerek yaralara sürülürse yara bölgesindeki mikropları öldürür ve iyileşmeyi hızlandırır. Kılıç otu, kaynatılıp çay gibi içilebilir. Kılıç otu çayı, düzenli olarak kullanıldığında sıkıntı ve stresi giderici etkisi ile hafif depresyonlarda, çocuklarda gece korkusu ve altını ıslatmalarda faydalı olur.

Kılıç otu çay nasıl yapılır: 1-2 tatlı kaşığı kurumuş bitki karışımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika demlendirilerek hazırlanan çaydan günde üç kez birer bardak içilir.

Kılıç otu yağı: Kılıç otunun gonca, çiçek, yaprak ver taze sürgünlerinden 100 gr bir şişeye konur ve üzerine 250 gr 1. kalite zeytinyağı ilave edilir. Şişe pencere önünde 4-6 hafta bekletildikten sonra süzülerek Kılıç yağı elde edilir. Bu yağ genellikle haricen masaj yağı olarak kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir