kokulu yonca Google

kokulu yonca

Kokuluyonca Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir, Nasıl Kullanılır

Kokuluyonca Nedir:

Kokuluyonca (melilotus) : Sarı yonca, Taş yoncası, Bal yoncası, Melilotus officinalis, Melilotus isimleri ile bilinen, baklagiller familyasından, Avrupa’da ve yurdumuzda yetişen, ortalama 30 – 100 cm boyunda, otsu bir bitkidir.Türkiye’nin hemen her yöresinde yetiştirilebilir. Gövdesi silindir biçimindedir, kazık bir köke sahiptir. Tüysüzdür. Çok dallıdır. Yaprakları üç parçadan oluşur ve eliptik şekilde, koyu yeşil renkli ve uzun saplıdır. Çiçekli dalların ucundaki yaprak diplerinden çıkan uzunca bir sap üzerinde ve başak görünümündedir. Başak veya salkım gibi sıkça dizilmiş olan çiçekleri sarı renkte ve güzel kokuludur. Meyvesi, 4 milimetre kadar boyunda 1-2 tohumludur. Çiçekli ve yapraklı dallarında kumarin, melilotik ve kumarik asitler ile uçucu bir yağ vardır. Kokuluyonca bitkisinin toplanması ve kurutulması önemli bir aşamadır. Yaprak, çiçek ve sürgünleri toplanarak 35 derecenin altında kurutulur. Kuruturken çok dikkat edilmeli, havalı ve güneşli bir yerde kurutulmalıdır.

Kokuluyonca Faydaları:

* Kabız yapma özelliği vardır, bu nedenle ishali kesmeye yardımcı olur.

* Romatizma ağrılarını dindirir.

* Vücuda rahatlık verir.

Kokuluyonca Nasıl Kullanılır:

Kokuluyonca çay yapılarak içilir. Kokuluyonca çayı şu şekilde hazırlanır: İki kahve kaşığı kurutulmuş ince kıyılmış Kokulu yonca otundan demliğe konur ve üzerine 300-400 ml kaynar su ilave edilir. 5-10 dk bekledikten sonra süzülerek içilir.

Kokuluyonca Zararları:

Kokuluyonca kullanımında verilen tarife uyulmalıdır. Saklanması veya kurutulması sırasında küflenmiş olan bitki kullanılmamalıdır. Yoksa zehirlenmelere neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir