kurtbağrı otu Google

kurtbağrı otu

Kurtbağrı Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır

Kurtbağrı Nedir:

Kurtbağrı, kurtbaharı ismiyle de bilinen zeytingiller familyasından kış aylarında yaprağını döken veya her zaman yeşil olan odunsu bir bitkidir. Yurdumuzda adi kurtbağrı yetişir. 4-5 m boyunda bir çalıdır. Çiçekleri beyazdır. Meyveleri parlak siyah renkte olup, üzümsüdür. Bütün orman bölgelerinde yetişir.

Kurtbağrı Faydaları:

* Çiçekleri cilt kurumasında faydalıdır.
* Meyveleri kullanılmamalıdır.

Kurtbağrı Nasıl Kullanılır:

Geleneksel Kullanımı:

Bitki çok eski zamanlardan beri çit çevirmek için kullanılmıştır. Enfeksiyonların gerçekte nasıl işledikleri tam olarak bilinmediği dönemlerde bazı insanlar, kurtbağrı gibi çiçekleri, hastalıkların yayılmasından sorumlu tutar ve eve sokulmasına izin vermezlerdi. Kurtbağrının meyvesinden ve kabuğundan boya yapılırdı. Sadece isim benzerliği olan Mısır kurtbağrından; yani Lawsonia maltta türünden ise kına boyası elde edilir. Usta bitki budayıcıları kurt-bağrını hayvan şekilleri vererek budarlar. Yaş dalları bazen sepet yapımında kullanılır, kabuğundan ise sarı boya elde edilir. Tahtası bir kömür kaynağıdır.

Kurtbağrının Tıbbi Kullanımı:

Kurtbağrı, İngiltere’de bazen dudak yaralarında ve kabakulağa karşı, ayrıca gargara olarak da kullanılır. ABD yerleşimcileri yanlarında getirdikleri kurtbağnnı tedavi amaçlı kullanmışlardı; başın üstüne konduğunda çiçekleri baş ağrısını geçiriyordu. Meyveleri güçlü bir müshil görevi görürken, yaprak ve çiçekleri regl dönemi rahatsızlıklarını giderirdi. Asyalılar akraba bir türünü tonik olarak kullanırlar. Bazı bitki uzmanları, kurtbağrını bağışıklık sistemi güçlendiricisi olarak görürler. Urlar, bakterileri ve diğer atıkları yok eden hücrelerin, yani makrofajların işlevselliğini baskılayabilir. Araştırmalar, kurtbağrı ve geven karışımının bu süreci tersine çevirebildiğim ortaya koymuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir