kuşkonmaz faydaları Google

kuşkonmaz

Kuşkonmaz Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Kuşkonmaz Nedir:

Kuşkonmaz (asparagus) : Zambakgiller familyasından; çalı veya yarı çalı halinde odunsu, çoğu sarılıcı, bazı türleri de otsu olan Asya, Afrika ve Akdeniz bölgesinde yetişen bir bitkidir. Yaprakları pul gibi ve almaşık dizilişlidir. Çiçekleri küçüktür. Renkleri yeşilimsi veya beyazdır. Meyveleri üzümsüdür. 150 kadar türü vardır. Tıbbi kuşkonmaz Trakya ve Doğu Anadolu’da yabani olarak yetişir. Çiçekleri sarımsı yeşildir. Meyvesi kırmızıdır. Kök ve rizomlarında şekerler, mannit, koniferin, asparajin A ve C vitaminleri vardır. Hekimlikte toprakta sürünen gövdesi, kökü ve tomurcukları kullanılır. İlkbahar aylarında toplanıp kurutulur.

Kuşkonmaz Faydaları:

* Kalp hastalıklarından doğan ödemleri giderir.
* İdrar söktürür.
* İdrar yollarını temizler.
* Sinirleri kuvvetlendirir.
* Kanı temizler.
* Karaciğer ve böbreklerin muntazam çalışmasını sağlar.
* Karaciğer şişliğini indirir.
* Dalak hastalıklarında faydalıdır.
* Zihin yorgunluğunu giderir.
* Sivilce ve egzamanın iyileşmesinde yardımcı olur.
* Kandaki şeker miktarını düşürür.
* El ve ayaklarda görünen şişlikleri indirir.

Kuşkonmaz Zararları:

Bel soğukluğu, böbrek ve mesane iltihabı olanlarla, çok sinirli kimselerin kullanmaması gerekir. Çiğ şekilde yenmesi alerjiye neden olabilir. Böbrek ya da gut sorunu olanlar kuşkonmazı yememeli ya da az tüketmelidir. Fazla miktarda kullanılırsa idrar yollarını tahriş edebilir. Ayrıca, ishal yapabilir.

Kuşkonmaz Nasıl Kullanılır:

Kuşkonmazın gövdesi, kökü ve tomurcukları kullanılır. Kuşkonmaz suda kaynatılarak çorbası içilirse el ve ayaklardaki şişliklerle karaciğer şişliğini indirmeye yardımcı olur. Bu nedenle özellikle böbrek rahatsızlığı olanlar fazla tüketmemelidir.Bu otun filizi tavuk suyu yada et suyuyla pişirilip, aç karnına içilirse, mide, karaciğer, göğüs, böbrek, dalak ve rahim gibi tıkanıklıkları açar, midenin liflerinin temizleyerek oldukça güçlendirir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir