latin çiçeği otu Google

latin çiçeği otu

Latin Çiçeği Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır

Latin Çiçeği Nedir:

Latinçiçeğigiller familyasının örnek bitkisidir. Frenkteresi, Tropaeolum, Nasturtium, Capucine diğer isimleridir. Boyları 40 cm’den başlayıp kimi tırmanıcı türlerinde metrelerce uzayabilir. Türüne göre latinçiçekleri bir ya da çokyıllık otsu bitkidir. Gök yeşili yaprakları vardır. Hoş kokulu parlak çiçekleri, kızıl, turuncu, sarı, maun ve krem renginde renklerindedir. Bitkinin tohumları fasulye iriliğinde olup bitkitohumuyla çoğalır. Anayurdu Latin Amerika’daki serin And Dağları bölgesidir. Gösterişli çiçekleri ve yaprakları nedeniyle dünyaya yayılan latinçiçeği, ülkemizde de bazı yerlerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Latin Çiçeğinin Faydaları:

* İdrar söktürür.
* Hazmı kolaylaştırır.
* İskorbüt hastalığına fayda sağlar.
* Saç dökülmeleri ve tırnak kırılmalarını önlediği düşünülmektedir.
* Solunum yollarındaki rahatsızlık, bronşit, grip ve soğuk algınlığı gibi durumlarda etkilidir.
* İştah açar.

Latin çiçeği İçeriği ve Kullanımı:

C vitamini, glükosilinat, hardal yağı ve ne olduğu bilinmeyen bakteri yok edici bileşikler bulunur. Bitkinin yaprak, çiçek ve yakıcı lezzeti olan çiçek tohumları salata olarak yenilir. Körpe çiçek tomurcukları ve yeşil durumdaki tohumları turşu yapılarak tüketilir.

Latin Çiçeği, 1-2 tatlı kaşığı bitki (yaprak-çiçek) karışımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek hazırlanan çay, günde üç kez birer bardak içilir.

Latin Çiçeği Sirkesinin Yapılışı :

500 ml sirke yapımı için 25 tane çiçek kullanılır. Bunun için bir kavanoza beyaz üzüm sirkesini konulur, çiçekler atılır. Kavanozu sıkıca kapatılıp, ışık almayan bir ortamda 3 hafta bekletilir. Sonucunda harika tadı ve rengi olan doğal sirke elde edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir