lavanta çiçeği Google

lavanta çiçeği

Lavanta Çiçeğinin Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır

Lavanta çiçeği (lavandula) : Ballıbabagiller familyasından; çalı görünüşünde, dip kısmı odunsu bir bitkidir. Çiçekleri mavi veya morumsu ya da koyu kırmızıdır. Kokusu güzeldir. Karabaş lavantaçiçeği denilen türü yurdumuzda vardır.Lavanta bitkisinin içerisinde p-cymene, alpha-pinene, cinnamaldehyde ve carvone gibi teskin edici (sedatif) etkin maddeler bulunur.

Lavanta Çiçeğinin Faydaları:

* Lavanta baş ağrısı için faydalıdır. Lavanta çayı sinir ve yorgunluktan kaynaklanan baş ağrılarında rahatlama sağlayabilir.

* Lavanta sinir sistemini rahatlatır ve stres seviyesini azaltır.

* Lavanta esansiyel yağı, anksiyete, stres ve postoperatif ağrı ve alopeside (saç dökülmesi) olumlu etkiler sağlayabileceğini göstermiştir.

* Uyku proplemlerinde çay ve aromaterapi (haricen) şeklinde kullanılabilir. Özellikle sinirsel tip uyku sorunlarında etkili olur.

* Lavanta yağı genellikle masaj, akupunktur ve Şiroterapik manipülasyon gibi bütünleştirici tıp uygulamalarında kullanılır.

* Lavanta yağının sedatif etkisi solumayla ve cilt yoluyla oluşur.

* Lavanta yağı, mikropların üremesini engelleyen antiseptik amaçlarla ve aromaterapide kullanılır.

Lavanta Nasıl Kullanılır:

Lavanta yağı, uyku proplemlerinde zeytinyağıyla karışık yatmadan önce 1-4 damla göğse ve enseye sürülebilir. Lavanta uçucu yağı ağız yoluyla alınmamalıdır.

Lavanta Çayı Nasıl Yapılır:

1 veya 2 tatlı kaşığı lavanta çiçeğinin üzerine bir bardak kaynar su dökülür ve üstü kapalı olacak şekilde 5 dakika demlenip süzülür. Akşamları 1-2 bardak içilir.

Lavanta Banyosu Nasıl Hazırlanır:

100 gram lavanta çiçeğinin üzerine 2 litre kaynar su dökülür, üstü kapalı olarak 5 dakika kadar demlenir, süzüldükten sonra, tam banyo suyuna eklenir.Yatmadan bir saat önce 20 dakika süresinde banyo yapılır.

Lavanta Çayının Zararları:

Lavanta güvenilir ve zararsız bir bitkidir fakat lavanta yağının cilde uygulanması bazı kişilerde alerjik bir reaksiyona yol açabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir