mango faydaları Google

mango faydaları

Mango Nedir Özellikleri Nelerdir Faydaları ve Zararları Mango Nasıl Yenir:

Mango Nedir:

Mango Tropikal meyvelerin padişahıdır diyebiliriz. Mangoyu kestiğinizde yayılan nefis koku onun ne denli harika bir meyve olduğu hakkında size ilk ipucunu verir. Mango içerdiği bol vitaminler sayesinde sağlık için oldukça faydalı bir meyvedir. Mango,Orta ve Güney Amerika, Asya ve Afrika ülkelerinde üretilmektedir.

Mangonun İçeriği Vitaminleri:

Mango meyvesi C vitamini, provitamin A ve B vitamininin tüm türlerini içerir. Mango, mümkün olduğunca çiğ yenilmelidir. Mangodaki ana gıda maddesi şekerdir. Ayrıca tartarik asit ve malik asite ilave az miktarda sitrik asitte bulunur. Bu asitler vücut tarafından kullanılır ve vücudun alkali kaynaklarını koruyabilmesine yardımcı olur. Yeşil ya da olgunlaşmamış mango olgunlaştıkça glikoza, sakroza ve maltoza dönüşen nişasta içerir. Bu nişasta mango olgunlaşmasını tamamlayınca tamamen kaybolur. Yeşil mango zengin bir pektin kaynağıdır. Fakat çekirdek oluşmaya başladıkça pektin yavaş yavaş kaybolmaya başlar. Şimdi bu kadar yoğun vitamin taşıyan mangonun faydalarını sıralıyalım.

Mango Meyvesinin Faydaları:

* Mango içerdiği vitaminler nedeniyle sinirler, cilt ve saçlar için çok yararlıdır.
* Mango potasyum, lif ve kuvvetli bir anti-oksidan deposudur.
* A vitamini C vitamini E vitamini Demir Böbreklere faydalıdır.
* Mango kanı temizler.
* Olgunlaşmış mango oldukça faydalıdır. Olgunlaşmamış mango erkekleri, sıcağın ve kavurucu rüzgârların zararlı etkilerine karşı korur.
* Sıcak kül üzerinde pişirilen mango su ve biraz şekerle karıştırılıp bir içecek hazırlanırsa, bu sıcak çarpmasına karşı çok etkili bir tedavi yöntemidir.
* Ham mangonun üzerinde biraz tuz serpip yemek yaz aylarında aşırı terleme sonucu oluşan tuz ve demir kaybını azaltır.

Mango Zararları:

Mango meyvesinin insan sağlığı için zararı veya yan etkisi yoktur. Ancak içerdiği şeker ve nişasta bol olduğundan şeker hastalarının dikkatli ve doktor kontrolünde ölçülü yemeleri tavsiye edilir.

Mango Nasıl Kullanılır Mango Nasıl Yenir:

Mangoyu kesmeden önce iyice yıkayalım. Mangonun etli kısmı ortasındaki çekirdeğe sıkı bir şekilde birleşiktir. Çekirdeğine mümkün olan en yakın yerden boylamasına kesiniz. Çekirdeğini çıkartıp kabuğunu soyarak kullanım amacınıza uygun bir şekilde doğrayınız. Çok olgun Mangoların kabuğunu bıçakla boylamasına izler gibi yapıp muz soyar gibi geriye soyabilir ve meyveyi çekirdeğine kadar boylamasına dilimleyerek kullanabilirsiniz. Ayrıca ortadan ikiye kestiğiniz mangonun etli kısmını bıçakla kabuğuna zarar vermeden baklava dilimi şeklinde çizip kaşıkla kabuğundan ayırabilirsiniz. Taze olarak tüketilmesinin yanı sıra, meyve salatalarında, meyve suyu olarak, kokteyllerinizde, pasta yapımında ve süslemelerinde kullanabilirsiniz. Ayrıca, yemeklerinize aroma ve lezzet katmasının yanı sıra, dondurma ve sos yapımında da kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir