mantar Google

mantar

Mantar Nedir Faydaları Ve Zararları Nelerdir Nasıl Kullanılır

Mantar (fütr) : Çok hücreli ve tek hücreli olabilen ökaryotik canlılardır. Hayvanlar gibi aktif hareket edemezler ama bitkiler gibi Klorofil de taşımazlar. Yani heterotrofdurlar. Besinlerini dış ortamdan alırlar. Biçim ve bölge bakımından büyük değişiklikler gösteren, yüz bin kadar çeşidi bulunan bir çeşit bitkidir. Karada ve tatlı sularda yaşarlar. Mantarların içinde tıbbi etkileri olanlar, gıda olarak kullanılanlar, zehirlenmelere sebep olanlar, hayvanlarda ve bitkilerde hastalık yapanlar, antibiyotik madde oluşturanlar ve kimya sanayiide kullanılanlar vardır. Yenen mantarların çoğu bazitli mantarlardır. Bunların 500 kadar cinsi ve 13500 kadar türü vardır. Sporları şişkin bir hif ucunda 4 tane olarak meydana gelir. Makbul olan türü şemsiye mantarıdır. Büyük ve göz alıcı bir şekildedir. Şapkası başlangıçta yuvarlak veya yumurta biçimindedir. Sonradan çan, şemsiye veya tabak şekline döner. Rengi beyazımtırak gri ile esmerimtırak gri arasında değişir. Çapı 25-30 cm kadardır. Eti yumuşak ve süt gibi beyazdır. Lezzeti hoştur. Yer mantarı da yenir. Huni biçimindedir. Şapkasının eti sarımtırak beyaz ve sarı kenarlıdır. Kokusu kayısıyı hatırlatır. Lezzeti ise karabiberi andırır. Hazmı güçtür. Halk arasında bilinen ormanda ve çayırlarda büyüyen mantarlar çok lezzetli bir besin kaynağı olabiliyor. fakat mantarın çeşidi ve cinsi çok iyi bilinerek tüketilmelidir. Zira birbirine çok benzeyen zehirli bir mantar sizi zehirleyebilir hatta hatayınıza bile son verebilir.

Mantarın faydaları :

* Etin yerini tutar.
* Protein değeri etten fazladır.
* Yorgunluğu giderir.
* Düşünme ve öğrenme yeteneğini geliştirir.
* Kansızlığı giderir.
* Bedenin gelişmesinde yardımcı olur.

Mantarın Zararları:

Rastgele yenebilecek bir gıda değildir. Çok iyi tanıyıp bildiğimiz mantarları yemeliyiz. Zehirli mantarlar ölümle sonuçlanabilecek bir zehirlenmeye yol açabilir. Romatizma ve üremi olanlar yememelidir.

Mantar Nasıl Kullanılır:

Yenilebilen kültür mantarı gibi yada halk arasında çok iyi tanınan mantarlar yemek yapılarak tüketilebilir. Bunun yanında pekçok mantar türü ilaç sanayiinde kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir