menekşe faydaları Google

menekşe otu

Menekşe Çiçeğinin Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Menekşe çiçeği, Menevşe, Benefşe, Viola, Violet, Violette isimleri ile de bilinen güzel bir süs bitkisidir. Menekşegiller familyasından; çiçekleri tek renkli, bir veya çok yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları yürek biçiminde ve hemen hemen sapsızdır. Genellikle az veya çok koyu renkli olur. Beyaz renklileri de vardır. İlkbahar aylarında çiçek açar.Vatanı Akdeniz ülkeleri, Kafkaslar, balkanlar ve Türkiye olan bitki, Türkiye’nin hemen her bölgesinde rahatlıkla yetişir.Mayıs’tan Ekim’e kadar menekşe otu toplanarak gölgede ve havalı yerlerde kurutulur ve muhafaza edilir.Menekşenin çiçeği, yaprakları ve kökleri A ve C vitamini açısından zengindir.

Menekşe Çiçeğinin Faydaları :

* Vücuda rahatlık verir.
* Kanı temizler.
* Vücutta biriken zehirlerin atılmasını sağlar.
* Nikris ve romatizmada faydalıdır.
* Kabızlığı giderir.
* Sıracada faydalıdır.
* Cilt hastalıklarında da kullanılır.
* Lapası yaraların iyileşmesini sağlar.
* Terletir.

Menekşe Yağının Faydaları:

Menekşe yağı, egzama ve uyuzu tedavi eder. Boğmaca ve boğaz ağrılarında faydalıdır. Sulu temriyeleri de tedavi eder.

Menekşe Nasıl Kullanılır:

Çiçeği tat vermek için kullanılabilir. Yaprakları çiğ ve pişmiş olarak yenir. Süs bitkisi olarak ve tedavi amacıyla da kullanılır. Menekşe çiçeği bir miktar sıcak süte katılıp losyon olarak ciltteki kızartılara ve ellere sürülebilir. Menekşe yağı, saç dökülmelerinde yumurta sarısı ve badem yağı ile birlikte saç derisine sürülerek kullanılır.

Menekşe Çayı Nasıl Hazırlanır:

1′er tatlı kaşığı menekşe yaprağı, sapı ve çiçeği karışımının üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Bu çaydan, günde üç kez birer bardak içilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir