mine çiçeği faydaları Google

mine çiçeği

Mine çiçeği Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl kullanılır:

Mine çiçeği diğer isimleri Kanotu, Güvercinotu, Verbena, Vervain olan şifalı bir bitkidir. Mineçiçeğigiller familyasından; gövdesi dört köşeli, sapsız yaprakları tüylerle örtülü, otsu bitki veya ağaçcıktır. Çiçekleri başak durumundadır. Renkleri eflatun veya bazen de alacalıdır. Yurdumuzda yetişen verbana officinalis denilen türü 30-80 cm boyunda, bir veya birçok yıllık otsu bir bitkidir. Otsu kısmı ve kökü glikozit, tanen ve acı bir madde ihtiva eder. Marmara, Karadeniz, Ege, İç Anadolu bölgelerinde yetişir.

Mine çiçeği Faydaları :

* Sinirleri yatıştırır.
* Yorgunluğu ve uykusuzluğu giderir.
* İştah açar.
* İdrar söktürür.
* Terletir.
* Baş, bel ve mafsal ağrılarını dindirir.
* Göğüs ve kulak ağrılarını keser.
* Romatizma, lumbago, siyatik ve nikriste faydalıdır.

Mine Çiçeği Zararları:

Mine çiçeğinin bilinen bir yan etkisi yoktur. Fakat gevşetici etkileri rahim kaslarını da etkilediğinden gebelik döneminde kullanılması tavsiye edilmez.

Mine Çiçeği Nasıl Kullanılır:

Mine çiçeğinin kurutulmuş yaprakları ve kökleri kaynatılarak kullanılır. Lapa haline getirildikten sonra romatizma ağrılarına ve iltihaplara karşı kullanılabilir. Kurutulmuş mine çiçeği 5-10 dakika kadar demlendikten sonra süzülerek çayı içilir. Günümüzde nezle ilaçlarının pek çoğunda mine çiçeği ayrılmaz bir parça olmuştur.

Mine Çiçeği Çayı Nasıl Hazırlanır :

2 tatlı kaşığı kurutulmuş mine çiçeği 1 bardak kaynar su içerisine atılır. 10-15 dakika bu şekilde demlendirilerek elde edilen çay, günde üç kez birer bardak olarak içilir. Uykusuzluk durumunda yatmadan önce bir bardak alınır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir