mürver çiçeği Google

mürver çiçeği

Mürver Çiçeği Nedir Faydaları ve Zararları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Mürver Çiçeği; Hanımeligiller familyasındandır.Kış aylarında çiçekleri döken çalı veya ağaçcık şeklinde odunsu, ender olarak da otsu karakterde olan bir bitki cinsi olarak görülmektedir. Sürgünlerinin geniş bir özü bulunmaktadır. Tomurcukları bol sayıda pullarla örtülmüş gibi görülmetekdir. Çiçekleri beyaz biçimdedir. Meyveleri kabuksuz tane biçiminde olması görülür. 20 kadar türü doğada mevcuttur. Yurdumuzda doğal olarak yetişmektedir. Yaprakları uçucu yağ, şekerler ve bazı organik asitler taşıdığı söylenir. Meyvelerinde acı madde, tanen, şekerler, valerian asidi ve bol miktarda renk maddesi bulunur. Yapraklar ve meyveler müshil olarak kullanılır. Köklerinde müshil tesiri vardır. Çiçekleri terletici ve hafif yatıştırıcıdır.

Mürver Çiçeğinin Faydaları:

* Zayıflatıcı etkisi olduğu bilinir.
* Kabızlığı giderir.
* Ateşi düşürür.
* Vücuda rahatlık verir.
* İdrarı çoğaltır.
* Anne sütünü artırır.
* Nezlede faydalıdır.
* Zatürre ve bronşit için yararlıdır.
* Güneş yanıklarında da faydalıdır.

Mürver Çiçeğinin Zararları:

Çiçeklerinin bilinen bir yan etkisi yoktur. Fakat tarifine uygun kullanılması gerekir. Meyveleri tam olgunlaştıktan sonra dahi hafif kaynatılmalıdır. Meyvesi zehirlidir.

Mürver Çiçeği Nasıl Kullanılır:

Mürver çiçeğinin, kök ve yapraklarının değişik kullanım şekilleri vardır.

Mürver şurubunu hazırlamak için 5-6 litre suya 3-4 limon ince dilimlenerek konur. Buna 7-8 adet çiçek demeti ilave edilir ve 15-20 saat bekletildikten sonra 1 kg şeker ilave edilir ve serin bir yerde 4 hafta bekletildikten sonra içilir.

Çiçeklerden bir çorba kaşığı 400 gr kaynar su ile haşlanır ve 1 saat bekletilir. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır. Kök ve kabuklardan aynı miktar suya birer çorba kaşığı katılarak 10 dakika kaynatılır. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır. Meyvelerden yapılan marmelattan günde 3 defa yemekelrden evvel birer çay kaşığı alınır.

Bitkinin gövde kabukları kuru ya da taze yapraklarıyla karıştırılıp parçalanır. Bu karışımdan 2-3 tatlı kaşığı alınıp 1 bardak suda kaynama noktasına kadar ısıtılır. Ateş kısılıp 10-15 dakika daha ısıtma işlemi sürdürülerek elde edilen dekoksiyon, günde iki kez birer bardak olarak içilir. Cildi yumuşatıcı ve yara iyileştirici olarak dıştan uygulanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir