nilüfer çiçeği Google

Nilüfer Çiçeği

Nilüfer Çiçeğinin Faydaları ve Zararları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Nilüfer (suzambağı) : Nilüfergiller familyasından nymphaea ve nuphar cinsinden su bitkilerine verilen genel addır. Yavaş akan su kenarları, göl, gölet ve bataklıklarda yetişir. Diğer bitkilerden farklı olarak kökleri suyun altındaki toprağa yerleşmiştir, yaprak ve çiçekleri su üzerindedir.Su zambağı da denilen geniş yapraklı bir su bitkisidir. Sarı nilüfer çiçekleri ile beyaz nilüfer çiçekleri farklı etkilere sahiptir.

Nilüfer Çiçeğinin Faydaları:

* Ağrıları dindirir.
* Sinirleri yatıştırır.
* Kalbi kuvvetlendirir.
* Nilüfer mikrop öldürücüdür.
* Çiçeğini koklamak uyku verir.
* Sinirleri yatıştırır.
* Beyaz nilüfer baş ağrısını giderir ve cinsel isteği arttırıcıdır.
* Kökleri kabız yapıcı etkisi nedeniyle ishale karşı faydalıdır.
* Beyaz nilüfer sinirleri yatıştırır, uyku verir ve cinsel arzuyu azaltır.

Nilüfer Çiçeğinin Zararları:

Tarife uyulmadığında zehirlenmelere neden olur. Zehirli olması nedeniyle dikkatle kulanılmalıdır. Sinirsel rahatsızlıklara karşı kılıçot, oğulot, çarkıfelekotu, uyuyamamaya karşı kediotkökü gibi daha etkili bitkiler varken nilüferi kullanmak pek uygun değildir.

Nilüfer Çiçeği Nasıl Kullanılır:

Zehirlenmelere neden olabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır. Havuzlarda süs bitkisi olarak kullanılır. Hekimlikte ise köklerinden ve çiçeklerinden faydalanılır. Kökleri kabız edicidir. Kökleri kaynatılarak elde edilen su ile gargara yapılırsa boğaz iltihaplarına iyi gelir. Kök ve yaprakları lapa haline getirilip yaralara sürülürse iyileşmesini kolaylaştırır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir