okaliptus Google

okaliptus

Okaliptus Faydaları ve Zararları Nelerdir Nasıl Kullanılır

Okaliptus diğer ismi ile sıtma ağacı şifalı bitkilerdendir. Mersingiller familyasından; Anavatanı Avusturalya olan, her zaman yeşil bir ağaç cinsidir. Bazılarının boyu 150 m’ye ulaşır. Ender olarak ağaçcık şeklinde bulunur. Çiçekleri beyaz-sarı veya kırmızı renktedir. Meyvesi tepeden 4-5 yarıkla açılan kapsüldür. Odunu sert ve reçinelidir. Yapraklarında uçucu yağ, reçineler, acı madde ve tanen vardır. Uçucu yağı çok miktarda sineol taşır. Yurdumuzda Güneydoğu Anadolu’da yetiştirilir. 160′dan fazla türü vardır.

Okaliptus Faydaları:

* Öksürüğü keser.
* Solunum yolları hastalıklarında faydalıdır.
* Boğaz ve burun iltihaplarını giderir.
* Göğsü yumuşatır.
* Nezlede faydalıdır.
* Ateşi düşürür.
* Vücudu kuvvetlendirir.
* Bronşite ve diğer solunum yolları hastalıklarında faydalıdır.
* İdrar yollarını temizler.
* Astım ve Veremde faydalıdır.
* Sıtma hastalığına iyi gelir.
* Basur memelerinden kaynaklanan şikayetleri giderir.

Okaliptus Zararları:

Okaliptüsün aşırı dozlarda alınması zehirlenmeye yol açabilir. Okaliptüsle yapılan her uygulamadan sonra eller iyice yıkanmalı, gözlere dokunulmamalıdır. Küçük çocuklara verilmemelidir.

Okaliptüs Nasıl Kullanılır:

Okaliptüs yaprağı ve yaprağından elde edilen uçucu bir yağ olan okaliptüs yağı tıbbi amaçlarla kullanılır. Okaliptüs yaprağı kaynatılarak su buharı solunabilir ya da çay olarak içilebilir, okaliptüs yağı ise haricen masaj şeklinde cilde yedirilerek ya da kaynatılarak buharından istifade etmek şeklinde kullanılabilir. Yapraklarından çay yapılırsa nezle, bronşit, nefes darlığı gibi şikayetlere iyi gelir.Okaliptüs yağı yaralara sürülürse mikrop kapmasını önler. Okaliptüs ağacı yüksek oranda su çeken bir ağaç olduğu için bataklıkların kurutulması amacıyla da kullanılmaktadır.

Okaliptus Çayı Nasıl Yapılır:

Bir tutam yaş yaprağı üzerine bir bardak kaynar su dökülür. 10 dakika demlendirilerek yapılan çay, sekerle tatlandırılarak günde iki-üç kez içilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir