öksürük otu Google

öksürük otu

Öksürük Otu Nedir Faydaları Nelerdri Nasıl Kullanılır:

Öksürükotu diğer ismi ile tussilago farfara; Bileşikgiller familyasındandır. Yurdumuzda gevşek topraklı ve nemli sırtlarda yetişen çok yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları dairemsi-köşeli, etlice ve alt yüzü sık tüylü, beyaz görünüştedir. Yapraklarında müsilaj, acı bir glikozit, tanen, inülin, şekerler ve fitosterol vardır. Çiçeklerinde de aynı maddeler ve bunlara ilave olarak da uçucu bir yağ vardır. Ev ilaçlarında yaprakları ve çiçekleri kullanılır.

Öksürük Otunun Faydaları:

* Öksürüğü keser.
* Balgam söker.
* Diğer solunum yolu hastalıklarında da yumuşatıcı olarak faydası görülür.
* Bronşları açar.
* Göğsü yumuşatır.
* Nezle ve gribe karşı etkili olur.
* Kronik ve akut bronşite karşı etkilidir.

Öksürük Otu Nasıl Kullanılır:

1-2 tatlı kaşığı kuru yaprak-çiçek karışımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülür. 10 dakika süreyle demlendirmeden sonra hazırlanan çay, günde üç kez, sıcak olarak birer bardak içilir.

Öksürük Çayı Nasıl yapılır:

Eğer balgam söktürücü bir öksürük çayı hazırlamak istiyorsanız, öksürükotu yapraklarını ve çiçeklerini, sığırkuyruğu çiçekleri, ve dar yapraklı sinirli ot yaprakları ile, ince kıyılmış olarak, eşit oranda harmanlayınız. Bu karışımdan 1 tatlı kaşığı dolusu bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır ve 4-5 dakika demlendikten sonra süzülür. Bu çaydan günde 3 bardak, balla tatlandırılarak, sıcak sıcak ve yudumlanarak içilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir