papaya Google

papaya

Papaya Meyvesinin Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Papaya meyvesi egzotik meyvelerden biridir. Protein, mineral ve vitaminler gibi günlük alınması gereken besinlerin önemli bir kısmı bu besinlerden sağlanabilir. Papayalar olgunlaştıkça içerdikleri C vitamini miktarı da artar. İçerdiği karbonhidrat da tabi şekerlerden gelmektedir. Kavun ağacı olarak ta adlandırılır. Papaya Güney Afrika, Latin Amerika, Avustralya ve Hawaii de üretilmektedir.

Papaya Faydaları:

* Papaya enerji veren bir besindir. Bu nedenle gelişmekte olan çocuklar, hamile ve emziren bayanlar için mükemmel bir kuvvet deposudur.

* Papaya besinlerin kolayca sindirilmesine de katkıda bulunur.

* Papaya da bulunan papain adlı enzim yiyeceklerdeki proteinin sindirilmesine yardımcı olur ve özellikle mide suyu eksikliği olması ya da midede çok fazla oranda sağlıksız sıvı bulunması durumunda hayli etkili bir maddedir.

Papaya meyvesinin suyu bazı cilt bozukluklarına da iyi gelmektedir. İçinde irin oluşumu olabilecek şişkinliklere ya da doğrudan irinlere, siğillere, sivilcelere, nasırlara, normal olmayan dışarı uzanan deri çıkıntılarına iyi geldiği görülmüştür.

* Papayanın sıvısı kozmetik olarak çillere ve güneşe maruz kalma sonucu oluşan kahverengi lekelere iyi gelip derinin pürüzsüz bir görünüm almasını sağlamaktadır.

* Düzenli yendiği takdirde kabızlığa, kanayan basur ve kronik ishale iyi gelir.

* Papaya çekirdeğinden yapılan macunlar, mantar gibi değişik cilt hastalıklarına sürüldüğünde de olumlu sonuçlar verdiği görülmüştür.

Papaya Nasıl Kullanılır:

Papaya meyvesini kesmeden yada doğramadan önce yıkayınız. Kabuklarını bıçakla soyun ve ortadan boylamasına ikiye kesin ve çekirdeklerini çıkartın. İstediğiniz gibi dilimleyin. Papaya, taze olarak tüketilmesinin yanı sıra, meyve salatalarında, meyve suyu olarak, kokteyllerinizde, pasta yapımında kullanabilirsiniz. Ayrıca, yemeklerinize aroma ve lezzet katmasının yanı sıra dondurma yapımında da kullanabilirsiniz.

One Comment

  1. uzeyir yuce dedi ki:

    PAPAPAYA rahatsızlığını (şeker,kolestrol,kanser vs) yaz papayayı nasıl tüketirsen sağlığına kavuşacağını ve bu bilgilerin kaynağını öğren.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir